Prymas przestrzega przed degradacją języka

Prymas przestrzega przed degradacją języka
(fot. Jerzy Andrzejewski/prymaspolski.pl)
KAI / psd

Przed degradacją i upadkiem ojczystego języka przestrzegał prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas konferencji naukowej zainaugurowanej dziś w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim. "To język polski jednoczy nasz naród, stanowi podstawę naszej tożsamości i pozwala budować moralną siłę narodu" - mówił prymas.

W krótkim wystąpieniu metropolita gnieźnieński podkreślił, że ojczysty język jest naszym bezcennym dobrem i należy do narodowej skarbnicy kultury. W nim - jak dodał - wyraża się zbiorowa pamięć polskiego narodu, jego tradycja, historia i kultura.

"To właśnie tu, w Gnieźnie, w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku, bł. Jan Paweł II wygłosił katechezę o roli i znaczeniu kultury w życiu polskiego narodu. Czym jest kultura? - pytał zebraną na Wzgórzu Lecha młodzież. Kultura - odpowiedział - jest wyrazem człowieka. Jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy - i człowiek przez nią tworzy siebie. Tworzy siebie wewnętrznym wysiłkiem ducha: myśli, woli, serca. I równocześnie człowiek tworzy kulturę we wspólnocie z innymi" - cytował słowa papieża abp Kowalczyk.

DEON.PL POLECA

Przypomniał także za bł. Janem Pawłem II, że kultura polska jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków. W jej dziejach odzwierciedla się dusza narodu. Ona stanowi o nas bardziej niż siła materialna i granice polityczne, co znajduje potwierdzenie w naszych dziejach. Niestety ta kultura i wyrażający ją język przeżywa dziś upadek.

"Choć żyjemy w nowych, pięknych czasach - w wolnej Polsce i w Europie bez granic - to jednak polska kultura i język polski ciągle podlegają zagrożeniom. Rozwój kultury masowej nasilił zjawisko degradacji kultury i języka polskiego. W szeroko rozumianych środkach masowego przekazu widać wyraźnie upadek języka i obyczajów, a postępująca komputeryzacja i rozwój elektronicznych środków komunikacji prowadzą do zubożenia naszego języka. A cóż powiedzieć o zjawisku wulgaryzacji języka i o lekceważeniu kultury narodowej, zarówno u dzieci i młodzieży, u dorosłych i starszych, a nawet u polityków i ludzi życia społecznego? Zjawiska te muszą budzić nasz uzasadniony niepokój!" - stwierdził hierarcha.

Przyznał również, że jako nuncjusz apostolski w Polsce i zarazem dziekan Korpusu Dyplomatycznego wielokrotnie obserwował z jakim uznaniem i wzruszeniem cudzoziemcy, wraz z poznawaniem języka polskiego, odkrywali bogactwo naszej kultury i coraz lepiej rozumieli duszę polskiego narodu. To dobro - jak dodał - "chcemy ochraniać, pomnażać i dzielić się nim nie tylko z następnymi pokoleniami Polaków, ale również z wszystkimi ludźmi dobrej woli, którzy otwartym umysłem i sercem pragną zgłębiać polską kulturę i język".

Rozpoczęta dziś w Gnieźnie konferencja potrwa do 15 września i poświęcona jest nauczaniu kultury i języka polskiego jako obcego w Polsce i na świecie. W obradach bierze udział około 70 pracowników naukowych reprezentujących różne ośrodki i instytucje promujące język polski i polską kulturę.

Organizatorem konferencji są: Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenie "Bristol" Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas przestrzega przed degradacją języka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.