"Wiara to pełne życiowe zaangażowanie"

KAI / psd

Do zawierzenia Bogu na wzór św. Pawła i potwierdzania życiem łaski wybrania do wiary zachęcał w czwartek w Barcinie w archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński odprawił Mszę św., a następnie poświęcił figurę Serca Pana Jezusa, która stanęła w miejscu poprzedniej, zniszczonej w czasie II wojny światowej przez żołnierzy niemieckich.

W homilii podczas Mszy św. sprawowanej w barcińskim kościele pw. św. Jakuba Większego prymas Polski wielokrotnie nawiązywał do świadectwa i nauczania św. Pawła Apostoła. Jak mówił ten, który w Liście do Efezjan nazywa siebie "najmniejszym ze świętych", wielokrotnie z pokorą wspominał swoją przeszłość. Co sprawiło, że dawny prześladowca stał się niezmordowanym apostołem? Tylko Boża potęga i miłość.

DEON.PL POLECA
"Również my przychodzimy z różnymi historiami naszego życia, z bagażem życiowych doświadczeń, rozczarowań i porażek. Właśnie dlatego napawa nas wielką radością prawda, przemawiająca z historii życia św. Pawła. Dlatego nadzieję przynosi nam wpatrywanie się w przebite Serce Jezusa. Nigdy bowiem nie tracimy miejsca w Bożym Sercu. Pan Bóg nie zawodzi. On nigdy nas nie rozczaruje, ani nie oszuka. Cokolwiek czyni w naszym życiu, robi to z miłości. My nawet nie musimy w to wierzyć, my mamy pewność, którą daje nam poranione Serce Boga" - mówił abp Kowalczyk.

Podkreślił również, że dopiero zanurzając się w bezmiar Bożego Serca, jesteśmy w stanie odkrywać i nadawać sens naszemu życiu. "Przebite Serce Jezusa dźwiga nas z każdego upadku, leczy wszystkie nasze doświadczenia, nadaje sens wszystkiemu, co działo się, dzieje, i będzie się działo w historii naszego życia, także wówczas, a może szczególnie wtedy, gdy będą to doświadczenie trudne, po ludzku nas przerastające" - przekonywał hierarcha.

Zachęcał również do zawierzenia Bogu na miarę zawierzenia św. Pawła i modlitwy o to, by życiem moralnym potwierdzać łaskę wybrania do wiary. "Taka postawa oddania, zaufania i wiary może paradoksalnie doprowadzić do poznania tego, co nie jest do końca dla człowieka poznawalne, tj. miłości Chrystusa, poznania Boga i bycia poznanym przez Niego" - mówił metropolita gnieźnieński.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy liturgii przeszli na Górę św. Wojciecha, gdzie abp Kowalczyk poświęcił odbudowaną figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zarówno sama góra, jak i pomnik mają ciekawą historię. Według legendy na górze zatrzymał się orszak wiozący ciało św. Wojciecha z ziemi Prusów do Gniezna. Stąd nazwa wzniesienia i godło rodowe biskupa męczennika w herbie miasta. Na pamiątkę postoju niezwykłych podróżników na górze zbudowano wkrótce niewielki kościół pw. św. Wojciecha. Obok tej świątyni i na całej górze mieszkańcy Barcina przez wiele lat chowali swoich zmarłych. Ich doczesne szczątki wraz z monetami z różnych wieków odnaleziono w latach 30. XX wieku, podczas niwelowania góry przed postawieniem pomnika Serca Jezusowego.

Sam pomnik stanął w 1934 roku. W 1939 roku żołnierze niemieccy po zajęciu Barcina najpierw strzelali do figury Chrystusa z broni ręcznej, a następnie podłożyli ładunki wybuchowe i ją wyburzyli. W lutym 2010 roku ukonstytuował się Komitet Odbudowy Pomnika pod patronatem burmistrza Barcina Michała Pęziaka. Staraniem tego gremium, a także dzięki zaangażowaniu mieszkańców, parafian, władz samorządowych i kościelnych w lipcu tego roku figura ponownie stanęła na Górze św. Wojciecha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wiara to pełne życiowe zaangażowanie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.