Prymas słowami Franciszka: nauczmy się kochać obcego jak siebie samego

(fot. Mazur/episkopat.pl)
KAI/ ed

Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawił w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP Mszę św. według formularza za uchodźców i wygnańców. Podczas Eucharystii modlono się także za śp. kard. Józefa Glempa przed przypadającą 23 stycznia 5. rocznicą jego śmierci.

Przed przyjazdem do Inowrocławia abp Wojciech Polak zatrzymał się w Markowicach, gdzie tego dnia gościła rodzina Salloum z Homs w Syrii. Miasto zostało zburzone jako jedno z pierwszych. Adel (dziadek), Salwa (babcia), Adel (młodszy syn), Toni (starszy syn), Carmen (jego żona) i ich syn Mimoz przyjechali do Polski przed trzema laty dzięki fundacji "Estera". Mieszkają i pracują w Oławie.

Jak mówili, zostawić dom i całe dotychczasowe życie było bardzo ciężko, większy jednak od strachu przed nowym był strach przed wojną. W Markowicach podziękowali za udzieloną im w Polsce pomoc. Z rodziną spotkał się także Prymas Polski, który prosił przede wszystkim o modlitwę za wszystkich, którzy jak rodzina Salloum musieli opuścić swoją ojczyznę. Prosił również by w każdym, kto prosi o schronienie i pomoc dostrzec przede wszystkim człowieka, bliźniego.

Abp Ryś: to jest misja każdego w Kościele >>

DEON.PL POLECA

Powtórzył to również podczas Mszy św. w Inowrocławiu, przypominając słowami papieża Franciszka, że każdy wygnaniec i uchodźca pukający do naszych drzwi jest "okazją do spotkania z Jezusem". Bóg bowiem - jak cytował - "powierza macierzyńskiej miłości Kościoła każdą osobę ludzką zmuszoną do opuszczenia swojej ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości".

"Tak, macierzyńskiej miłości Kościoła, miłości nas wszystkich, Bóg powierza Polonię i Polaków żyjących poza Polską; powierza wszystkich przybywających do nas z Ukrainy; powierza tych, którzy będąc uchodźcami, potrzebują naszej pomocy i troski. A wszystko to po to, abyśmy i my, jak wskazuje nam papież Franciszek, zgodnie z najważniejszym przykazaniem Bożym nauczyli się kochać bliźniego, obcego, jak siebie samego" - mówił w homilii Prymas Polski.Metropolita gnieźnieński nawiązał też do zbliżającej się 5. rocznicy śmierci śp. kard. Józefa Glempa, syna kujawskiej ziemi, który w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP został ochrzczony i który z Inowrocławia, jakby przez okno - jak sam mówił - spoglądał na Kujawy, poznając ludzi i Boga.

Nie dla ludzkich oklasków

"Kard. Józef Glemp nie realizował nigdy swego kapłańskiego powołania i pasterskiego posługiwania dla ludzkich oklasków. W swej codzienności, w pojawiających się trudnościach i wyzwaniach, był zawsze człowiekiem głębokiej wiary i szacunku dla bliźniego, do którego wychodził z prawdziwie ojcowską troską" - mówił Prymas dodając, że w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy warto wspomnieć także jego pasterską troskę o Polaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny.

"Sam niejednokrotnie powtarzał, że Prymas Polski jest duchowym opiekunem Polonii i swą troską zarażał i motywował innych" - kontynuował abp Polak przypominając słowa swojego poprzednika wypowiedziane podczas jednej z ostatnich podróży, w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, kiedy wskazywał, że wiele jest w naszej Ojczyźnie trosk i spraw, o które wciąż trzeba zabiegać."Bronić życia, każdego - dojrzałego i nienarodzonego; pomagać kobiecie i mężczyźnie zawrzeć godnie małżeństwo; otaczać opieką rodzinę płodną i kochającą się, zapewnić godne warunki wychowania dzieci. Szlachetne rzeczy łatwo jednak popsuć okrzykami, propagandą, pieniędzmi" - cytował abp Polak dopowiadając, że środki naprawy wskazał już św. Paweł Apostoł.

Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy

To ukazywanie Ducha i mocy, którego i dziś nam bardzo potrzeba."Potrzeba nam też radości naszego chrześcijańskiego powołania. Potrzeba ufności, że Ten, który nas wciąż wzywa i zaprasza, byśmy szli za Nim i z Nim byli, uczyć nas będzie i wspomagać swą łaską, przemieniając nasze serca i czyniąc je coraz bardziej otwartymi dla Boga i dla drugiego człowieka" - tłumaczył Prymas Polski.We wspomnianym formularzu Mszy św. za uchodźców i wygnańców (w Mszale rzymskim na pozycji 40) modlimy się m.in. słowami: "Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swojej pomocy, wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rodziny rozdzielone i rozproszone dzieci, pozwól im powrócić do ojczyzny, a nam daj serce czułe na potrzeby ubogich i przybyszów". Słowa te wybrzmiały w niedzielę 14 stycznia w wielu kościołach.

* * *

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas słowami Franciszka: nauczmy się kochać obcego jak siebie samego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.