Prymasa pożegnają przedstawiciele władz

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP/ ad

Ponad 80 kardynałów i biskupów weźmie udział w poniedziałek w mszy pogrzebowej prymasa Polski kard. Józefa Glempa, która odbędzie się w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. W uroczystościach będzie też uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski.

Obecni będą również marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.

Ciało prymasa spocznie w archikatedralnej krypcie. Mszy, która rozpocznie się w poniedziałek o godz. 11, będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Mszę będą koncelebrować biskupi z Polski i z zagranicy oraz przedstawiciele duchowieństwa archidiecezji warszawskiej i innych diecezji.

DEON.PL POLECA

Jak poinformował PAP sekretarz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, ks. Matteo Campagnaro, swoją obecność potwierdzili m.in.: metropolita koloński kard. Joachim Meisner, metropolita Barcelony kard. Lluis Martinez Sistach, arcybiskup Pragi i prymas Czech kard. Dominik Duka, prymas Węgier, metropolita Budapesztu kard. Péter Erdő, arcybiskup Zagrzebia kard. Josip Bozanić oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

W mszy pogrzebowej będą uczestniczyli także przedstawiciele innych Kościołów, władz państwowych oraz różnych organizacji i instytucji. Joanna Trzaska-Wieczorek z kancelarii prezydenta poinformowała w niedzielę PAP, że w uroczystościach weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.

Na godz. 16 w niedzielę zaplanowano mszę żałobną, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Msza będzie koncelebrowana przez kapłanów archidiecezji warszawskiej, wezmą w niej udział biskupi polscy.

Po tych uroczystościach wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem kard. Glempa do archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Trumna będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku.

W poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, do archikatedry będą mogły wejść tylko zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Kuria prosi wiernych o gromadzenie się na Placu Zamkowym, gdzie zostaną ustawione dwa telebimy. TVP1 przeprowadzi transmisję z pogrzebu kard. Glempa.

Autokary, które przyjadą na pogrzeb, będą parkowały na Wisłostradzie (między ulicami Sanguszki a Nowym Zjazdem) od godziny 9. Konieczne jest umieszczenie białej kartki na przedniej szybie, aby ułatwić pracę służb porządkowych. Jeżeli z parafii lub diecezji przyjedzie więcej niż jeden autokar - powinny jechać w kolumnie.

Kuria prosi o potwierdzenie przyjazdu przez wysłanie informacji faksem (22 53 17 214) lub e-mailem (sekretariat@mkw.pl).

W niedzielę i poniedziałek na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście oraz Wisłostradzie wystąpią trudności w ruchu i parkowaniu w związku z uroczystościami. W niedzielę od godz. 17.30 zostanie wyłączone z ruchu Krakowskie Przedmieście od kościoła Świętego Krzyża do Starego Miasta.

W poniedziałek od godzin porannych będzie wyłączony z ruchu - z przeznaczeniem na parkowanie autokarów - jeden pas Wisłostrady (od strony Zamku Królewskiego) na odcinku pomiędzy mostami Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim.

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że od soboty do poniedziałku włącznie, w przypadku braku przejezdności, autobusy linii 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 195, 222, 503 mogą być kierowane na najbliższe, równoległe, przejezdne ulice.

Kard. Glemp zmarł w środę wieczorem. Zgodnie ze swą wolą, zostanie pochowany w krypcie w podziemiach warszawskiej archikatedry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymasa pożegnają przedstawiciele władz
Komentarze (9)
T
tak
28 stycznia 2013, 21:47
jotel, 4 tomowy Słownik Języka Polskiego: niegodny:1) nie zasługujący na coś, nie wart czegoś, uwłaczający komuś, np: czyn niegodny kogoś, ktoś na ogół godny zachował sie niegodnie, Domine non sum dignus - Panie nie jestem godzien 2) pozbawiony godności, honoru , podły nikczemny , zły np: niegodny (podły, zły) czyn, postępowanie.  Niegodziwy:będący na niskim poziomie moralnym, podły nikczemny, np: niegodziwe życie, niegodziwi ludzie. Jeśli chodzi o przyjęcie komunii św. jest to czyn jednorazowy i pasuje tu raczej określenie niegodne przyjęcie w sensie bez uszanowania, bez odpowiedniego stanu ducha, np: grzesznie. Natomiast niegodziwe by oznaczało podłe, nikczemne, zachowanie ubliżające Bogu , niemoralne. Oto jak ja to czuję w oparciu o słownik j. polskiego. Na tym tę dyskusję kończę.
E
Emeryt moher
28 stycznia 2013, 18:52
Wielki,skromny Pasterz,wyprowadzł Polski Koścół z czerwonej niewoli.Kto wie czy może kiedyś historia Go doceni i zostanie wyniesiony na oltarze.
J
jotel
28 stycznia 2013, 18:04
@ tak: No właśnie. Jak brakuje argumentów to "poloniści" się odzywają. A tu taki mały fragmencik: "Synonimy (polski) dla "niegodny": © Marcin Miłkowski:   godny pogardy · haniebny · kompromitujący · mający złą sławę · nędzny · niecny · niegodziwy · niehonorowy"
N
norbut
28 stycznia 2013, 02:44
"Prymasa pożegnają przedstawiciele władz" Oj, mają za co żegnać...
T
tak
28 stycznia 2013, 00:11
Jotel, weż do ręki słownik języka polskiego i naucz się jaka jest różnica  między niegodziwością a niegodnym np: zachowaniem.
J
jotel
27 stycznia 2013, 20:56
Anno, nie oceniaj niegodziwości. Pycha widoczna w pani komentarzach to też chyba grzech ? 
A
Anna
27 stycznia 2013, 20:17
Przyjmując niegodnie Komunię Świętą, jak to zwykle w publicznie w telewizji pokazują?
W
wer
27 stycznia 2013, 20:01
Droga Anno, nie wypędzaj nikogo z Kościoła, bo gdzie człowiek ma stać sie katolikiem, jak nie w Kościele
A
Anna
27 stycznia 2013, 19:23
I znowu prezydent Komorowski publicznie w kościele będzie będzie w pełni katolikiem ? Nie będzie przeszkadzac "kompromis" w sprawie aborcji i sprawa in vitro?