Przedstawiciele Kościoła u prezydenta Egiptu
Nowo wybrany prezydent Egiptu Mohhamen Mursi spotkał się 27 czerwca w Kairze z przedstawicielami Kościoła katolickiego. Rzecznik prasowy Kościoła, o. Antoine Rafic Greiche poinformował, że prezydent zapewnił, iż będzie się starał o rozwiązanie problemów chrześcijan w kraju.
Według o. Greiche nowy prezydent Egiptu potwierdził także, że rozważa powołanie na urząd wiceprezydentów kobiety oraz koptyjskiego chrześcijanina. Jeśli tak się stanie, będzie to jego zdaniem oznaczało "przełom dla kraju". Warunkiem jest jednak, aby wiceprezydenci mieli prawdziwą władzę polityczną, gdyż inaczej taka nominacja byłaby tylko "mydleniem oczu".
Prezydent, który oficjalnie rozpocznie urzędowanie 30 czerwca, już 26 czerwca przyjął oficjalną delegację prawosławnego Kościoła koptyjskiego.
Muhammad Mursi jest członkiem Bractwa Muzułmańskiego. Walkę o fotel prezydencki wygrał niewielką przewagą głosów z byłym generałem lotnictwa Ahmedem Shafiqiem. W czasie kampanii wyborczej Mursi starał się uspokajać chrześcijan, zaniepokojonych dążeniami do islamizacji kraju. Zapewniał, że chce być prezydentem wszystkich Egipcjan.
Tymczasem do Kairu płyną gratulacje dla nowego prezydenta od polityków. Wyboru pogratulował Muhammadowi Mursiemu również nuncjusz apostolski w Kairze, abp Michael Fitzgerald. Życzył nowemu prezydentowi, aby "dobrze kierował krajem z pomocą Bożą i własnego sumienia". Abp Fitzgerald w wywiadzie dla agencji "Misna" powiedział, że Egipt powinien teraz na nowo przejąć rolę budowniczego mostów w regionie północnoafrykańskim i arabskim, którą utracił poprzez niedawny kryzys.
Według różnych danych wśród muzułmańskich mieszkańców Egiptu żyje od pięciu do 10 milionów chrześcijan. Najwięcej z nich należy do przedchalcedońskiego Kościoła koptyjskiego, a koptyjskich katolików, będących w jedności z Rzymem jest ok. 200 tysięcy. Od końca 2010 roku koptowie i ich kościoły były stałym celem ataków ze strony fundamentalistów islamskich.
Skomentuj artykuł