Przekazujcie wiarę otrzymaną od św. Pawła
Do wierności apostolskiemu dziedzictwu wezwał Papież Maltańczyków podczas swej 14. podróży zagranicznej. Na Mszy sprawowanej dziś na błoniach we Florianie przypomniał, że w ciągu dziejów wielu podróżników wylądowało na Malcie.
„Bogactwo i różnorodność maltańskiej kultury dowodzi, że wasz naród bardzo skorzystał z wymiany darów i gościnności z zamorskimi przybyszami. Wskazuje, że mieliście rozeznanie, przyjmując najlepsze z tego, co mogli wam dać. Czyńcie tak dalej. Nie wszystko, co proponuje dzisiejszy świat, warte jest przyjęcia przez naród maltański. Wiele głosów próbuje nas skłonić do porzucenia Boga i Jego Kościoła oraz wybierania samemu wartości i przekonań, by według nich żyć. Mówią nam, że nie potrzebujemy Boga ani Kościoła. Jeśli jesteśmy kuszeni, by im uwierzyć, przypomnijmy sobie, jak w dzisiejszej Ewangelii apostołowie, wytrawni rybacy, trudzili się całą noc, ale nic nie złowili. Dopiero, gdy Jezus pojawił się na brzegu, wskazał im, gdzie mają łowić, i owoc połowu z trudem mieścił się w łodziach. Gdy byli sami, ich wysiłek był bezowocny. Mamy pokładać ufność tylko w Panu. Jest dziś pokusą myśleć, że rozwinięta technika może odpowiedzieć na wszystkie nasze potrzeby i ocalić nas z wszelkich grożących niebezpieczeństw. Tak jednak nie jest. W każdej chwili życia zależymy całkowicie od Boga. Tylko On może nas ustrzec od szkody, przeprowadzić przez życiowe burze do bezpiecznego portu, jak Pawła i jego towarzyszy rzucanych falami u brzegów Malty”.
Podkreślając, że Apostoł Narodów przywiózł tam najcenniejszy dar, Benedykt XVI zaapelował do jej mieszkańców w ich własnym języku: „Zachowajcie wiarę i wartości, jakie wam przekazał wasz ojciec, św. Paweł Apostoł. Zgłębiajcie nadal bogactwo i głębię Pawłowego daru. Przekazujcie go nie tylko swym dzieciom, ale wszystkim, których dziś spotykacie. Każdy odwiedzający Maltę jest pod wrażeniem pobożności waszego narodu, żywej wiary okazywanej w świątecznych obchodach, pięknem waszych kościołów i sanktuariów. Jednak tym darem trzeba się dzielić z innymi, trzeba go jasno wyrażać”.
Jako przykład Papież wskazał pierwszego maltańskiego świętego, Jerzego Prekę, którego kanonizował przed trzema laty. Nawiązując do Roku Kapłańskiego, zachęcił księży, by kierowali się wzorem tego swojego rodaka w pełnieniu powierzonej im przez Chrystusa misji.
Na zakończenie Mszy, przed modlitwą Regina Caeli, Ojciec Święty przekazał złotą różę jako papieski dar dla sanktuarium maryjnego w Ta’ Pinu na wyspie Gozo. Obecna podróż apostolska nie objęła tej drugiej wyspy maltańskiego archipelagu, ale czczony tam obraz Matki Bożej przywieziono specjalnie do Floriany na dzisiejszą Mszę. Papież zachęcił, by modlić się do Maryi jako Królowej Rodzin. Przypomniał, że wezwanie to wprowadził do Litanii Loretańskiej Jan Paweł II, który trzykrotnie gościł Malcie.
Po Mszy Benedykt XVI spotkał się w nuncjaturze apostolskiej z niewielką grupą ofiar nadużyć seksualnych ze strony duchownych – podało do wiadomości watykańskie biuro prasowe. „Był głęboko poruszony ich przeżyciami, wyrażając wstyd i przygnębienie tym, co wycierpiały ofiary i ich rodziny – czytamy w komunikacie. – Modlił się z nimi, zapewniając, że Kościół czyni i nadal będzie czynić wszystko, co w jego mocy, by prowadzić dochodzenia w sprawie oskarżeń, oddać winnych nadużyć w ręce sprawiedliwości i podjąć skuteczne kroki dla ochrony młodych ludzi w przyszłości”. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej informuje ponadto, że w duchu swego niedawnego listu do katolików irlandzkich Ojciec Święty modlił się, by wszystkie ofiary nadużyć doznały uleczenia ran i pojednania, odzyskując nadzieję.
Popołudniowy program papieskiej wizyty na Malcie obejmuje spotkanie z młodzieżą w porcie stołecznej Valletty, a następnie pożegnanie z tym wyspiarskim krajem na lotnisku międzynarodowym.
Skomentuj artykuł