Przełożeni zakonów męskich spotkali się na Jasnej Górze

Przełożeni zakonów męskich spotkali się na Jasnej Górze
fot. Depositphotos
KAI / pk

"Pierwszym wyzwaniem jest bez wątpienia to, żeby się wyrwać i wyzwolić od nostalgii za tym, co było. Drugim jest odważne, kreatywne spojrzenie na pastoralną działalność. Zgromadzenia zakonne w Kościele, są zobowiązane do misyjności, do tego wzywa nas papież Franciszek" - powiedział przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Wyzwania i duszpasterstwo w czasie pandemii są jednym z tematów 146. zebrania plenarnego KWPZM, które odbywa się w środę na Jasnej Górze. Zakonnicy wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc chorym na COVID-19. Do Konferencji należy prawie 80 jurysdykcji zakonnych.

DEON.PL POLECA




O. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji wśród wyzwań widzi potrzebę, "kreatywnego wychodzenia na obrzeża", czyli nowej misyjności zakonników.

"Pierwszym wyzwaniem jest bez wątpienia to, żeby się wyrwać i wyzwolić od nostalgii za tym, co było. Drugim jest odważne, kreatywne spojrzenie na pastoralną działalność. Zgromadzenia zakonne w Kościele, są zobowiązane do misyjności, do tego wzywa nas papież Franciszek" - podkreślił redemptorysta.

Ta misyjność, zdaniem o. Soka, jest związana z "przekraczaniem pewnych granic, a są to nie tylko drzwi kościoła, to jest również ponad parafialna działalność", a także pozbycie się pewnych uprzedzeń, zwłaszcza wobec tych, którzy "nie siadają w pierwszych ławkach a może są poza Kościołem, albo są zdenerwowani ludzką twarzą Kościoła" - wyjaśnił. Zakonnik podkreślił, że ta "misyjność polega na tym, żeby się z taką osobą spotkać, wysłuchać jej i to jest pierwszy krok przed ewangelizacją. Nasze środowiska powinny to promować i na tym się skupiać".

O. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów zwracając uwagę na doświadczenia Jasnej Góry w czasie pandemii, kiedy sanktuarium zachowując przepisy covidowe było otwarte dla pielgrzymów, podkreślił, że wierni potrzebują duchowej odnowy i poczucia, nie wirtualnego, ale Kościoła realnego. Jego zdaniem to wciąż wielkie wyzwanie, by zwłaszcza w okresie pielgrzymkowym sanktuarium było miejscem bezpiecznym, ale pozostało otwartym.

"Przełożeni podziękują za aktywność i służbę zakonników w trudnym czasie w specjalnym liście" - zapowiada o. Kazimierz Malinowski, sekretarz generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

"Wiemy, że ok. 250 zakonników było zaangażowanych bezpośrednio w posługę osobom chorym. W szpitalach, domach pomocy społecznej, w izolatoriach, narażając swoje zdrowie służyli ludziom potrzebującym. Wspólnoty zakonne od marca zeszłego roku odmawiają wspólnie różaniec w intencji osób chorych, i tym którzy im służą. Chcemy za tę wielką modlitwę podziękować" - podkreślił zakonnik.

Punktem odniesienia dla aktualnej problematyki i rzeczywistości, w której zanurzone jest życie konsekrowane stał się patron tego roku "Św. Józef jako wzór wytrwałości i wierności oraz ojcostwa duchowego w kontekście aktualnych wyzwań duszpasterskich".

O wierności w świetle życia św. Józefa mówił jezuita o. Krzysztof Dyrek, doktor teologii duchowości.

O. Kazimierz Malinowski, zauważył, że w dzisiejszych warunkach, "zwłaszcza kryzysu jaki przeżywamy w świecie wartości, z odchodzeniem wielu ludzi od Boga, wytrwałość powiązana z wiernością Bogu, jest dla osób konsekrowanych bardzo ważnym wyzwaniem, a równocześnie wewnętrznym obowiązkiem duchowym". Podkreślił, że właśnie zakonnicy zobowiązani są do dawania takiego świadectwa światu.

O. sekretarz wskazał potrzebę ojcostwa duchowego zakonników we wspólnotach, w których żyją. Jednocześnie zwrócił uwagę na rodzące się pytania - jak to ojcostwo realizować w czasie pandemii, ale przede wszystkim w czasie kryzysu wywołanego przestępstwami przeciw małoletnim. "To wymaga nowego zaangażowania, nowego świadectwa" - zauważył zakonnik.

Podczas spotkania mowa będzie o współpracy z Fundacją św. Józefa, do której Zarządu wszedł w marcu br. pallotyn ks. Janusz Łuczak, jako reprezentant zakonów męskich.

O. Paweł Kozacki, dominikanin podejmie temat poszukiwania dróg duszpasterstwa i świadectwa życia osób konsekrowanych po pandemii.

Poruszone zostaną także zagadnienia związane z życiem codziennym zakonników, jak np. sprawnego wywiązania się zakonów i zgromadzeń z obowiązku uczestnictwa w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

W Kaplicy Matki Bożej w ramach spotkania przełożonych sprawowana była Msza św., którą celebrował bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Według danych z 2019 r. Polska ma ponad 11 tys. zakonników. W kraju przebywa ponad 8 tys., za granicą pracuje prawie 3 tys.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Przełożeni zakonów męskich spotkali się na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.