Prześladowanie Kościoła na Słowacji

Radio Watykańskie / ks. S. Ługowski, Słowacja

Słowacki Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w Bratysławie konferencję o prześladowaniu Kościoła w czasach komunizmu. Debata odbyła się w 60. rocznicę wprowadzenia przez komunistów w byłej Czechosłowacji tzw. kościelnych dekretów.

W zakończonej 2 października trzydniowej debacie wzięli udział przedstawiciele podobnych instytutów z Polski, Czech, Węgier i Niemiec, a także europejskiej sieci „Pamięć i Solidarność”. Jak czytamy w komunikacie wydanym na zakończenie konferencji, przedstawione wyniki badań prowadzonych przez poszczególne instytuty krajowe wskazują na wspólne cechy charakterystyczne działań podjętych przez reżim na początku lat pięćdziesiątych ub. wieku we wszystkich krajach byłego bloku sowieckiego. Były to: pokazowe procesy biskupów i księży, antykościelna propaganda i inspirowane przez komunistów narodowe organizacje tzw. księży patriotów.

Uczestnicy spotkania wysłuchali też szeregu referatów dotyczących metod prześladowania w poszczególnych krajach. Polityka i formy antykościelnej działalności, chociaż modyfikowane w zależności od państw, miały jednego autora i jeden cel: izolować i niszczyć Kościół we wszystkich przejawach jego egzystencji, ale przede wszystkim jego przedstawicieli – duchowieństwo i zakony.

Bratysławska konferencja wzbudziła spore zainteresowanie specjalistów, ale i zwyczajnych obywateli, może dlatego, że po raz pierwszy zajęto się kompleksowym opracowaniem problematyki prześladowania Kościoła w krajach należących do bloku komunistycznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prześladowanie Kościoła na Słowacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.