Przewodniczący KEP apeluje o modlitwę i pomoc dla Syrii

(fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)
PAP / episkopat.pl / psd

O modlitwę w intencji pokoju w Syrii i włączenie się w program Caritas "Rodzina Rodzinie" zaapelował w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Arcybiskup sam wspiera jedną z syryjskich rodzin.

Abp Gądecki przypomniał słowa papieża, który 11 grudnia podczas modlitwy Anioł Pański apelował o zaangażowanie wszystkich, by dokonano cywilizowanego wyboru: "nie dla zniszczeń, tak dla pokoju, tak dla mieszkańców Aleppo i Syrii" - mówił Franciszek.

"Szczególnie w okresie przygotowania do Bożego Narodzenia pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach syryjskiego konfliktu, począwszy od dzieci, które niewinnie giną lub muszą uciekać przed wojną" - napisał przewodniczący KEP.

"Niech nie zabraknie naszego zaangażowania w pomoc potrzebującym w duchu słów Chrystusa: +Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili+" - dodał arcybiskup.

Podziękował tym, którzy wspierają swoją modlitwą i ofiarą działania Papieskiej Fundacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" i inicjatywy Caritas Polska, szczególnie w program "Rodzina Rodzinie".

"Pomoc Kościołowi w Potrzebie" utrzymuje osiedla dla uchodźców syryjskich, wynajmuje mieszkania, dostarcza pomoc medyczną i przekazuje dla Syryjczyków. "Rodzina rodzinie" to akcja Caritas, w ramach której można zadeklarować wpłatę w dowolnej wysokości na pomoc konkretnej rodzinie. Deklaracje składa się na 6 miesięcy lub dokonuje jednorazowej wpłaty. Jak dowiedziała się PAP, Caritas Polska ma przygotowywać specjalny komunikat na temat obecnej sytuacji w Aleppo.

Polskie MSZ podkreśliło w środę, że priorytetem w Aleppo jest ochrona ludności cywilnej oraz zapewnienie dostępu dla pomocy humanitarnej. Podtrzymało, że konflikt w Syrii może zostać zakończony jedynie w drodze rozmów między opozycją i władzami w Damaszku. Według resortu przekazywane przez media obrazy zniszczeń i rażącego lekceważenia życia ludzkiego w Aleppo świadczą o gwałtownie pogłębiającym się kryzysie humanitarnym.

MSZ przypomina też, że Polska w ramach programu wsparcia humanitarnego dla syryjskich uchodźców w regionie w 2016 r. na pomoc humanitarną dla Syryjczyków oraz przyjmującej ich ludności lokalnej na Bliskim Wschodzie przeznaczyła ok. 46 mln zł.

Jak poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, mimo ogłoszonego rozejmu w Aleppo, w północno-zachodniej Syrii, ponownie dochodzi do ataków lotniczych; w mieście trwają też ciężkie walki między rebeliantami a siłami reżimu. O bombardowaniach informują też przedstawiciele służb ratunkowych z Aleppo. Ich zdaniem nie jest jasne czy ataki przeprowadzają samoloty syryjskie czy rosyjskie.

We wtorek wieczorem porozumienie o zawieszeniu broni zostało ogłoszone przez grupy rebelianckie i potwierdzone przez Rosję i Turcję, które w Syrii wspierają odpowiednio reżim prezydenta Asada i opozycję. Celem porozumienia jest ewakuacja najpierw cywilów, a potem rebeliantów z oblężonych dzielnic.

Pełna treść komunikatu:

Komunikat Przewodniczącego Episkopatu Polski ws. sytuacji w Syrii

W kontekście tragicznych wydarzeń wojennych jakie nasiliły się w Syrii, pragnę przypomnieć wołanie o pokój Papieża Franciszka, który ostatnio powiedział: "Kieruję apel o zaangażowanie wszystkich, aby dokonano cywilizowanego wyboru: nie dla zniszczeń, tak dla pokoju, tak dla mieszkańców Aleppo i Syrii" (Przemówienie na modlitwie Anioł Pański, 11.12.2016 r.).

Szczególnie w okresie przygotowania do Bożego Narodzenia pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach syryjskiego konfliktu, począwszy od dzieci, które niewinnie giną lub muszą uciekać przed wojną.

W tym kontekście jestem wdzięczny tym, którzy wspierają swoją modlitwą i ofiarą działania Papieskiej Fundacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", która utrzymuje osiedla dla uchodźców syryjskich, wynajmuje mieszkania, troszczy się o pomoc medyczną i przekazuje paczki żywnościowe, dzięki czemu tysiące osób jest objętych opieką.

Jednocześnie zachęcam do włączenia się w inicjatywy Caritas Polska, szczególnie w program "Rodzina Rodzinie", polegający na pomocy ciężko poszkodowanym rodzinom syryjskim (zob. www.rodzinarodzinie.caritas.pl).

Niech nie zabraknie naszego zaangażowania w pomoc potrzebującym w duchu słów Chrystusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25,40).

Abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP apeluje o modlitwę i pomoc dla Syrii
Komentarze (2)
Oriana Bianka
16 grudnia 2016, 15:25
Modlitwa to za mało! Potrzebne są konkretne działania ze strony ks. biskupa i całego Episkopatu, konkretna pomoc ratująca życie ludzi.  Jeśli w Wigilię miejsca przy stole duchownych i naszego rozmodlonego rządu pozostaną puste, to jaka jest wartość tych modlitw?
15 grudnia 2016, 18:10
Niech duchowni dają wiernym przykład konkretnej pomocy materialnej a nie tylko apelują do rodzin, oni też mogą podjąc taką pomoc.