Przyjmowanie Komunii na rękę było powodem utraty wiary niektórych katolików

Z badań na katolikach w USA wynika, że przyjmowanie Komunii na rękę doprowadziło do utraty wiary w Eucharystię (fot. depositphotos.com)
niedziela.pl / tk

Z badań przeprowadzonych na katolikach w Stanach Zjednoczonych wynika, że przyjmowanie Komunii Świętej na rękę było głównym powodem utraty wiary w Eucharystię przez część z nich. Wierni chcą zakończenia tego typu praktyk.

Badanie na katolikach

Badanie przeprowadzone w lipcu tego roku zostało opublikowane przez Koalicję na rzecz Rzeczywistej Obecności (RPC). Jego celem było wskazanie przyczyn, dla których część katolików w USA nie wierzy w rzeczywistą obecność Boga w Eucharystii.

Ankietę przeprowadziła firma Public Opinion Strategies na 16 tys. osób, w tym od ponad 14,5 tys. świeckich katolików w USA z każdej diecezji w kraju. 780 odpowiedzi nadesłali uczestnicy Krajowego Kongresu Eucharystycznego biskupów USA w Indianapolis.

- To największe badanie katolików, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych - zaznaczyła Vicki Yamasaki, rzeczniczka RPC.

DEON.PL POLECA


Komunia na rękę doprowadziła do utraty wiary w Eucharystię

Większość badanych była praktykującymi katolikami, którzy przynajmniej raz w tygodniu uczestniczą we Mszy świętej. Na pytanie, co doprowadziło ich do utraty wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, 58 proc. z nich wskazało na przyjmowanie Komunii Świętej na rękę w pozycji stojącej.

Innymi przyczynami było udzielanie Komunii publicznym grzesznikom odrzucającym nauczanie Kościoła, brak godnej postawy w obecności Eucharystii czy zbyt swobodne podejście do Najświętszego Sakramentu przez osoby duchowne.

"Wielu respondentów wyraziło zaniepokojenie brakiem czci okazywanej tabernakulum, takim jak brak ukłonu lub ukłonu podczas przechodzenia obok niego, swobodne zachowanie wokół niego i dostęp do tabernakulum osób świeckich" - zaznaczono.

Ponad 71 procent respondentów uznało, że "homoseksualność w kapłaństwie" ma "duży" lub "największy" wpływ na spadek wiary w Eucharystię - podaje portal niedziela.pl.

Źródło: niedziela.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przyjmowanie Komunii na rękę było powodem utraty wiary niektórych katolików
Komentarze (10)
PR
~Ppp Rrr
18 października 2024, 11:25
Jeśli Komunia na rękę doprowadziła do utraty wiary w Eucharystię, to należałoby się zastanowić nad jakością tej wiary. Jeśli ktoś naprawdę, głęboko w coś wierzy lub przynajmniej bardzo lubi, lekka modyfikacja metody aplikacji nic nie powinna zmienić. Pozdrawiam.
JJ
~Just Just
18 października 2024, 16:00
Są ludzie słabej wiary, Św. Paweł zaczynał od podawania im duchowego mleka. Nie wymagał za wiele.
AS
~Antoni Szwed
17 października 2024, 22:45
Jeśli większość badanych katolików w USA doświadczyła utraty wiary w rzeczywistą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, przyjmując Pana Jezusa na rękę, to z pewnością trzeba im wierzyć. Dlaczego? Dlatego, że przyjmowanie Ciała Chrystusa na rękę jest okazywaniem braku szacunku należnego Bogu, a więc w mniejszym lub większym stopniu jest to profanacja Jego Ciała. Każda profanacja jest nie tylko wyrazem niewiary w Boga, ale także Jego mniej lub bardziej świadomym odrzuceniem. Dobrze, że przynajmniej część badanych katolików w USA uświadomiła to sobie. Wielu wiernych w Polsce też tego świadoma. Trzeba się modlić, aby i biskupi (także polscy) to zrozumieli i nie narzucali wiernym zachowań obrażających Boga.
TC
~Teresa Czarnecka
18 października 2024, 11:26
Większość badanych katolików w tym badaniu NIE doświadczyła utraty wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym sakramencie. 97 % badanych WIERZY w to - więc odpowiadali ZA INNYCH. Stąd kompletny brak rzetelności w takim badaniu... Artykuł (i wyniki badań) są tendencyjne, po prostu odpowiadają na potrzeby poglądów takich, jak Pana.
AS
~Antoni Szwed
18 października 2024, 15:36
Proszę JESZCZE RAZ ze zrozumieniem przeczytać to zdanie: "Na pytanie, co doprowadziło ich do utraty wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, 58 proc. z NICH wskazało na przyjmowanie Komunii Świętej na rękę w pozycji stojącej." Owe 58% wyraziło dokładnie to, że to ONI (a nie jacyś inni - jak chce Pani) utracili wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, wiążąc ten fakt (stwierdzili u siebie, nie u innych, ten fakt) z przyjmowaniem komunii św. na rękę w pozycji stojącej. 58% to WIĘKSZOŚĆ badanych, mniejszość stanowi 48%, którzy też utracili tę wiarę, ale z innych powodów.
TT
~Tom Tom
17 października 2024, 22:25
Czy już tak źle z Wami że artykuły Wam piszą onetowcy?
E3
edoro 333
17 października 2024, 21:43
Badania prowadzone przez RPC.. bez komentarza.
TG
~Tomasz Guz
17 października 2024, 21:26
Protestantyzacja Kościoła Katolickiego jest faktem i wpływa bardzo negatywnie na Kościół. Trzeba skończyć z utopijnym ekumenizmem.
PA
~Piotr Andrzejczak
17 października 2024, 15:50
takich idiotycznych badań jest coraz więcej! Co to za wiara jeśli jest uzależniona od tego czy się liże rękę szafarza komunii czy z miłością przyjmuje Boga na swą dłoń ciesząc się jego bliskością? Po co takie głupoty jeszcze podkreślacie i publikujecie. Przecież to nie jest istota Komunii Świętej!
TC
Teresa Czarnecka
17 października 2024, 15:45
Artykuł w swojej budowie nie informuje, tylko najpierw wprowadza w błąd, który zostanie w świadomości wielu czytelników: gdy ktoś doczyta do końca, to okaże się, że według respondentów największy wpływ na utratę wiary w Obecność Pana Jezusa w Eucharystii miała homoseksualność księży. Poza tym większość badanych wierzyła w obecność Jezusa w Eucharystii, więc była to raczej odpowiedź na pytanie: jak sądzisz, dlaczego inni katolicy stracili wiarę w Najświętszy Sakrament? (cytat z portalu niedziela: <<Warto zauważyć, że ankieta RPC w dużej mierze opierała się na praktykujących katolikach, przy czym 97 procent respondentów stwierdziło, że uczęszcza na Mszę co najmniej raz w tygodniu i wierzy w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Większość respondentów, 84 procent, określiła się jako katolicy "od niemowlęctwa">>. Chętnie dodałabym: Deonie, błagam, nie rób tego, nie baw się w manipulacje na poziomie onetowym!!!