Przywódca muzułmanów zaprasza papieża

Przywódca muzułmanów zaprasza papieża
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / pz

Zwierzchnik Zarządu Muzułmanów Kaukazu szejk-ul-islam hadżi Allahşükür Paşazade zaprosił Benedykta XVI do odwiedzin Azerbejdżanu. Ogłosił to 11 czerwca podczas spotkania z delegacją watykańską, na której czele stoi prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni. Przebywa ona w tym kaukaskim kraju w związku z obchodami 10. rocznicy pobytu tam Jana Pawła II.

Szejk-ul-islam wyraził nadzieję, że również w przyszłości dojdzie do wzajemnych wizyt między Azerbejdżanem a Stolicą Apostolską.

Przywódca islamski złożył także gratulacje i życzenia nowo mianowanemu nuncjuszowi apostolskiemu w tym kraju (a także w Gruzji i Armenii) abp. Markowi Solczyńskiemu. - Utrzymujemy więzi z Benedyktem XVI i z kardynałami, którzy odwiedzają nasz kraj - powiedział Paşazade. Wyraził przy tym nadzieję, że nowy nuncjusz będzie działał na rzecz jeszcze lepszego rozwoju tych stosunków.

Delegacja Stolicy Apostolskiej z kard. Filonim na czele przybyła do Baku 10 czerwca. Podczas Mszy św., której przewodniczył wkrótce po przyjeździe, wyraził radość ze znalezienia się wśród miejscowych wiernych i ze wspólnej modlitwy z nimi z okazji 10. rocznicy wizyty papieskiej. Łącząc się duchowo z rozpoczętym w tym dniu 50. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w Dublinie kaznodzieja podkreślił, że "ten mały Kościół lokalny był wielki w sercu Jana Pawła II, który przybył tu, mimo słabego zdrowia, na kilka lat przed swą podróżą do raju, aby wyrazić uznanie bohaterstwu miejscowych katolików".

Kardynał przypomniał, że "pozostali oni wierni swym zobowiązaniom chrzcielnym pod jarzmem prześladowań, pozbawieni przez 70 lat kapłanów, nie można było głosić Dobrej Nowiny o zbawieniu zmuszeni, zniszczono struktury kościelne, a wiernych pozbawiono nie tylko godności, ale przede wszystkim możliwości przystępowania do Eucharystii".

Prefekt Kongregacji zauważył, że chociaż wizycie papieskiej sprzed 10 lat nie towarzyszyły, jak to bywało zwłaszcza w krajach o większości katolickiej, wielkie rzesze ludzi, to jednak Ojca Świętego przyjęła gorąco na miejscu niewielka grupa wiernych, w pełni świadomych tego, że są Kościołem, ludem Bożym. - Jesteście Kościołem w pełnym znaczeniu tego słowa: zgromadzeniem wierzących, ożywianym przez Ducha Świętego, oświecanym przez słowo Chrystusa, karmionym przez sakramenty, zwłaszcza Eucharystię oraz powołanym do niesienia światła Ewangelii Chrystusa i bycia znakiem Jego stałej obecności - podkreślił gość z Watykanu.

Po Mszy św. kard. Filoni poświęcił kamień upamiętniający 10. rocznicę podróży papieskiej, a następnie otworzył wystawę poświęconą temu wydarzeniu oraz nowy Ośrodek Duszpasterski prefektury apostolskiej Baku.

W następnych dniach swego pobytu w Azerbejdżanie prefekt watykańskiej dykasterii misyjnej spotkał się m.in. z przedstawicielami władz państwowych i religijnych tego kraju. W rozmowie z szefem Departamentu Stanu ds. Organizacji Religijnych Elşadem Isgenderovem życzył, aby kraj ten był nadal "przykładem dla światowej wspólnoty narodów jako miejsce, w którym osoby różnych wiar i religii żyją razem w pokoju, budując wspólnie zgodne i kwitnące społeczeństwo, tym samym przyczyniając się do tworzenia lepszego świata".

Bł. Jan Paweł II przebywał w Azerbejdżanie w dniach 22-23 maja 2002 w ramach swej 98. podróży zagranicznej, podczas której odwiedził później Bułgarię (23-26 maja).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przywódca muzułmanów zaprasza papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.