Rabka: 100-lecie posługi sióstr nazaretanek

Rabka: 100-lecie posługi sióstr nazaretanek
(fot. nazaretanki.org)
KAI / pp

Nazaret mówi to, o czym nawet w Kościele zdarza się nam zapominać: że prawdziwa przemiana świata odbywa się w ciszy i ukryciu – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. odprawionej z racji 100. rocznicy przybycia do Rabki pierwszych sióstr nazaretanek.

Prowadzą one tam m.in. Dom Matki i Dziecka „U Matusi”.

- Jak Maryja, staracie się odpowiadać na wezwanie Pana, który szuka dla Siebie domu. Nie szukacie rozgłosu i uznania. Po prostu służycie. Nazaret mówi bowiem to, o czym nawet w Kościele zdarza się nam zapominać: że prawdziwa przemiana świata odbywa się w ciszy i ukryciu – mówił w homilii krakowski biskup pomocniczy.

Dodał, że Bóg buduje swoje królestwo dzięki „cichej, wytrwałej służbie ludzi, którzy nie boją się w Jego ręce oddać ster swojego życia”. - Najpiękniejszym obliczem Kościoła są zastępy sióstr i braci, którzy niejako na jego zapleczu, z dala od głośnych sporów, służą wiernie Bogu i człowiekowi, odpowiadając na wyzwania, jakie stawia przed nimi świat, który wciąż jest miejscem nieprzyjaznym dla odrzucanych dzieci, samotnych matek, chorych i niepełnosprawnych, uchodźców i bezdomnych – stwierdził.

- Czerpiąc z ducha Nazaretu, stajecie się znakami miłości i pojednania, wprowadzając pokój, dobro i współczucie, a nie napięcia, podziały i frustracje. To dzięki waszej pracy, często niewdzięcznej i ciężkiej, ludzie kojarzą Kościół z ofiarną i bezinteresowną miłością, a nie z kolejnymi skandalami czy kontrowersjami – zaznaczył hierarcha. Jego zdaniem, jeśli ktoś chce poznać prawdę o Kościele, winien jej szukać w domach tworzonych przez siostry.

DEON.PL POLECA

Jak zauważył, ludzie, którzy doświadczają pomocy sióstr, nigdy nie mówią, że Kościół ich rozczarowuje, że nie mogą znaleźć w nim swojego miejsca. - Z ust ludzi, do których wyciągacie pomocną dłoń, nie usłyszymy, że Kościół ich zawiódł lub zgorszył – dodał.

Biskup mówił także o trzech miejscach, gdzie posługują siostry nazaretanki i które są mu szczególnie bliskie. Mówił o Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie prowadzą przedszkole i o Wadowicach, gdzie „ubogi Nazaret dla niepełnosprawnych dziewcząt i dojrzałych pań zmienił się w Nazaret XXI wieku”.

Wspomniał także o wieloletniej posłudze sióstr w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Rabie Wyżnej, gdzie tworzyły „bezpieczne miejsce dla ludzi starszych, schorowanych, a także dla tych, którzy nabierali sił po przebytych chorobach, czy operacjach”.

Siostry nazaretanki pracują jako wychowawczynie, nauczycielki i katechetki, pielęgniarki, opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych. Ich szczególnym powołaniem jest troska o rodziny.

Pierwsze siostry przyjechały do Rabki w 1919 r. Prowadziły dawniej liceum handlowe, przyjmowały dzieci chore na płuca. Do domu na Słonecznej, gdzie dawniej mieścił się Państwowy Dom Dziecka, przyszły pracować w latach 70. XX wieku. Wcześniejszy klasztor, usytuowany w centrum miasta, został im bezprawnie zabrany przez władze komunistyczne.

Dziś wspólnota w Rabce liczy 14 sióstr. Prowadzą one Dom Matki i Dziecka „U Matusi” i katechizują.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Rabka: 100-lecie posługi sióstr nazaretanek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.