Rada Biskupów Diecezjalnych rozmawia na Jasnej Górze na temat ograniczenia handlu w niedzielę

(fot. PAP/Waldemar Deska)
PAP / mp

Kwestia ograniczenia handlu w niedzielę, przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz inicjatywa "Różaniec do granic" - znalazły się wśród tematów podejmowanych podczas piątkowych obraz Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Radę tę tworzą hierarchowie wszystkich 44 polskich diecezji.

Jak przypomniał podczas briefingu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, spotkanie to tradycyjnie odbywa się w przededniu jasnogórskiego odpustu - przypadającej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

DEON.PL POLECA

Wśród głównych tematów podejmowanych przez biskupów znalazła się kwestia obywatelskiego projektu ustawy zgłoszonej przez NSZZ "Solidarność" ws. ograniczenia handlu w niedzielę.

"To jest kwestia tego, aby Polacy mogli cieszyć się prawem do odpoczynku w dzień świąteczny, w niedzielę, żeby to był taki czas o potrójnym wymiarze - religijnym, rodzinnym i narodowym (...). Jest to kwestia świętowania wolnego czasu i budowania wspólnoty rodzinnej właśnie w niedzielę" - podkreślił rzecznik.

"Nawet ostatnio księża biskupi napisali w liście na Tydzień Wychowania, żeby rodzice mieli czas dla dzieci, ale żeby też i dzieci miały czas dla rodziców i nie tylko oglądały swój smartfon; to jedna z takich zachęt" - dodał ks. Rytel-Andrianik.

Uczestnicy obrad zapoznają się także ze szczegółami inicjatywy świeckich wiernych "Różaniec do granic", którą zaplanowano na 7 października. "We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej - 7 października - wokół granicy Polski będziemy modlili się na różańcu. W to włączone są diecezje nie tylko te, które są przy granicy Polski, ale tak naprawdę związana jest cała Polska" - zaznaczył rzecznik.

Biskupi będą również zastanawiać się nad tym, w jaki sposób Kościół katolicki w Polsce może się zaangażować w przyszłoroczną 100. rocznicę odzyskania niepodległości naszego kraju.

Jak podało wcześniej biuro prasowe KEP, kolejnym tematem spotkania będzie kwestia zmian w tekstach wytycznych dotyczących postepowania w przypadku podejrzeń duchownych o seksualne wykorzystywanie dzieci po zmianach w kodeksie karnym, która była już poruszana na zebraniu plenarnym w czerwcu w Zakopanem.

Sekretarz KEP bp Artur Miziński tłumaczył wcześniej, że chodzi o dostosowanie do prawa odpowiednich wytycznych, które ostatnio zostały już przyjęte przez Kongregację Doktryny Wiary.

Inną kwestią podejmowaną przez radę ma być sprawa dotycząca materii Eucharystii. Chodzi o list okólny do biskupów nt. chleba i wina do sprawowania Eucharystii, gdzie mowa m.in. o właściwym ich przechowywaniu i dostarczaniu do miejsc celebracji.

Biskupi zostaną na Jasnej Górze do soboty, by wziąć udział w uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej, które w tym roku połączone są z kulminacją obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami. Głównym ich punktem będzie msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, z homilią prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Wezmą w niej udział przedstawiciele władzy kościelnej i państwowej m.in. episkopat oraz prezydent RP.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w 2009 r. W jej skład wchodzą hierarchowie wszystkich, 44 polskich diecezji. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych". Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rada Biskupów Diecezjalnych rozmawia na Jasnej Górze na temat ograniczenia handlu w niedzielę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.