Rada Kardynałów sugeruje obniżenie wydatków Stolicy Apostolskiej. To dalsza część reform w Kurii Rzymskiej
Na potrzebę zdrowej decentralizacji i ograniczenia wydatków Stolicy Apostolskiej zwróciła uwagę ustanowiona przez papieża Franciszka Rada Kardynałów.
Franciszek ustanowił Radę Kardynałów, niemal pięć lat temu, w kwietniu 2013 r. celem wypracowania reformy Kurii Rzymskiej i pomocy w zarządzaniu Kościołem powszechnym. Jej kolejne posiedzenie odbyło się w dniach 26-28 lutego.
Wśród poruszonych kwestii mowa była o statusie teologicznym konferencji episkopatów, zagadnienia "zasobów ludzkich" i ograniczania kosztów Stolicy Apostolskiej, ochrony małoletnich. Omawiano także sprawy związane z Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, oraz Kongregacjami dla Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów.
Rada Kardynałów wniosła o ponowne odczytanie motu proprio "Apostolos suos" w duchu zdrowej decentralizacji o której papież często mówi, podkreślając, że to on jest tym, który strzeże jedności Kościoła.
Kard. Reinhard Marx poinformował Radę Kardynałów o kwestiach "zasobów ludzkich". Kierowana przez niego Rada Gospodarcza studiuje propozycje planu kompetencji instytucji sterującej zasobami ludzkimi. Ponadto mówił też o postępie w zakresie prezentacji sprawozdań finansowych, ograniczania kosztów i redukcji deficytu Stolicy Świętej. W tym kontekście Rada ds. Gospodarczych postanowiła sporządzić wytyczne dla instytucji Stolicy Apostolskiej w celu obniżenia kosztów.
Kardynałowie omówili także różne opcje dotyczące działania Kongregacji Nauki Wiary, aby w krótkim czasie rozpatrywać przypadki nadużyć wobec małoletnich.
Następne posiedzenie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 23 - 25 kwietnia 2018 r.
Skomentuj artykuł