Rada Kościołów Bliskiego Wschodu wzywa do obrony praw Palestyńczyków

Rada Kościołów Bliskiego Wschodu wzywa do obrony praw Palestyńczyków
fot. Depositphotos
KAI / pk

"My, Rada Kościołów Bliskiego Wschodu, potwierdzamy swe podstawowe niezmienne stanowisko, że ​​zniesienie okupacji narodu palestyńskiego, aby mógł cieszyć wolnością, godnością i pełnymi prawami, prowadzi do trwałej stabilności i pokój w tym regionie" - napisali członkowie Rady Kościołów Bliskiego Wschodu (MECC).

MECC w oświadczeniu, wydanym 11 maja w Bejrucie przez Wydział Komunikacji i Relacji Publicznych Rady, z zaniepokojeniem zwrócono uwagę na wzrost napięcia i groźny kierunek rozwoju wydarzeń w tym regionie, które przerodziło się w ostatnich dniach w działania wojenne.

Autorzy dokumentu przypomnieli, że obecna sytuacja jest nieuchronnym skutkiem nacisków i ucisku, stosowanych nieprzerwanie przez władze okupujące Palestynę od ponad siedmiu dziesięcioleci.

"My, Rada Kościołów Bliskiego Wschodu, potwierdzamy swe podstawowe niezmienne stanowisko, że ​​zniesienie okupacji narodu palestyńskiego, aby mógł cieszyć wolnością, godnością i pełnymi prawami, prowadzi do trwałej stabilności i pokój w tym regionie" - napisali członkowie MECC. Podkreślili, że "przemoc rodzi jedynie przemoc, nienawiść prowadzi tylko do jeszcze większej nienawiści, dyskryminacja rasowa wywołuje tylko rewolucję, ekstremizm rodzi wyłącznie ekstremizm, wywłaszczenie prowadzi tylko do buntu, toteż jedynym wyjściem z tego niszczycielskiego kręgu jest zapewnienie każdemu jego praw, po pierwsze, uznając prawa uciskanych i po drugie, urzeczywistniając to uznanie bez zwlekania czy dwuznaczności".

"Wzywamy więc usilnie światowych «decydentów» i wszystkie zainteresowane siły do jak najszybszej i pilnej interwencji w celu ochrony praw i usunięcia niesprawiedliwości wobec tego ludu, który nieustannie pozostaje pod okupacją w XXI wieku i w czasach praw człowieka. Naród ten ma prawo do życia w godności, bezpieczeństwie i pomyślności, jak inne narody świata!" - zakończyli swe przesłanie-apel członkowie Kościołów bliskowschodnich.

Do rozruchów między Palestyńczykami a siłami bezpieczeństwa Izraela doszło w związku z zapowiedzią przymusowego wykwaterowania rodzin palestyńskich, mieszkających w jerozolimskiej dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah w pobliżu Starego Miasta i przekazania ich domów osadnikom żydowskim.

Rada Kościołów Bliskiego Wschodu powstała w 1974 i początkowo skupiała istniejące w tym regionie wspólnoty protestanckie, wschodniochrześcijańskie (niechalcedońskie) i prawosławne. W 1990 przystąpiły do niej katolickie Kościoły wschodnie i łaciński. Obecnie w jej skład wchodzą 22 Kościoły wschodniochrześcijańskie, prawosławne, ewangelickie i protestanckie oraz katolickie (5 wschodnich i łaciński) z Cypru, Egiptu, Iraku, Iranu, Jordanii, Libanu, Palestyny i Syrii, a także z Algierii, Sudanu i Tunezji. Siedziba Rady mieści się w Bejrucie.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Rada Kościołów Bliskiego Wschodu wzywa do obrony praw Palestyńczyków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.