Radio Maryja liderem w największych miastach

Toruńska rozgłośnia jest liderem także w Poznaniu i Wrocławiu.
KAI / slo

Radio Maryja jest liderem słuchalności katolickich rozgłośni w największych polskich miastach - wynika z najnowszych badań Radio Track, które KBR Millward Brown SMG/KRC przeprowadził od kwietnia do czerwca br.

W ogólnopolskim rankingu słuchalności Radio Maryja zajmuje wciąż piąte miejsce (za RMF FM, Radiem Zet, Jedynką i Trójką Polskiego Radia) i pozostaje najczęściej słuchaną rozgłośnią katolicką z wynikiem 2,15 proc., czyli nieco mniej niż w poprzednio badanym okresie luty-kwiecień (2,32 proc.). Obecny poziom słuchalności jest jednak większy niż w analogicznym okresie ub. roku (1,93 proc.).

W Warszawie po krótkim okresie dominacji Radia Warszawa, stacji diecezji warszawsko-praskiej, Radio Maryja powróciło na pierwsze miejsce. Słucha go w stolicy 2,14 proc. odbiorców. Rok wcześniej w tym okresie było to 1,47 proc.

DEON.PL POLECA

Drugie miejsce zajmuje Radio Warszawa 106,2 FM. Stacja uzyskała słuchalność na poziomie 1,06 proc., co jest gorszym wynikiem niż słuchalność w poprzednim kwartale (1,39 proc.). Rok wcześniej na tym rynku ta stacja miała 0,39 proc. Trzecie jest Radio PLUS Warszawa z 0,43 proc. słuchalności.

Radio Maryja jest liderem także w Krakowie, gdzie notuje słuchalność na poziomie nawet lepszym niż w Warszawie - 2,26 proc., to więcej niż ubiegłoroczne 1,9 proc. Drugie jest Radio PLUS Kraków jedynie z 0,82 proc., podczas gdy rok temu (jeszcze jako VOX FM Kraków) było to aż 2,64 proc.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Radio eM. Stacja ta uzyskała słuchalność na poziomie 0,36 proc. Radio Plus Śląsk uplasowało się na trzecim miejscu z wynikiem 0,34 proc.

Toruńska rozgłośnia jest liderem także w Poznaniu i Wrocławiu. W stolicy Wielkopolski słucha go 1,44 proc. odbiorców lokalnego rynku radiowego (w ub. roku 0,85 proc.), drugie jest Radio Emaus z wynikiem 0,82 proc. (rok wcześniej było to 1,21 proc.).

We Wrocławiu Radio Maryja uzyskało najlepszy wynik w całej Polsce - ma aż 3,2 proc. udziałów w rynku lokalnym i zanotowało największy wzrost słuchalności rok do roku - w 2010 r. było to tylko 1,22 proc., potem w kolejnych kwartałach popularność stacji sukcesywnie się zwiększała. Toruńska rozgłośnia jest jednak dopiero dwunasta w lokalnym rankingu. Drugie z katolickich stacji jest Katolickie Radio Rodzina, które też zyskuje słuchaczy: obecnie ma 1,51 proc., rok wcześniej było to 0,49 proc.

Stacja redemptorystów wygrywa ponadto w Łodzi, gdzie słucha go 1,28 proc. odbiorców rynku radiowego (rok wcześniej 1,57 proc.). Drugie jest Radio PLUS Łódź, które traci - obecnie ma 0,94 proc., rok temu jako VOX FM Łódź było to 1,96 proc. Trzecie jest Radio Niepokalanów. Stacja franciszkanów uzyskała 0,24 proc., rok wcześniej było to 0,07 proc.

Spośród dużych aglomeracji jedynie w Trójmieście i Szczecinie dominują inne stacje niż Radio Maryja.

W Trójmieście liderem jest Radio PLUS Gdańsk. Rozgłośnia archidiecezji gdańskiej uzyskało 2,28 proc., rok wcześniej było nieco więcej - 2,56 proc. Radio Maryja jest drugie z wynikiem 1,72 proc. słuchalności, rok temu było to 1,32 proc.

W Szczecinie na prowadzeniu jest Radio PLUS Szczecin z wynikiem 2,56 proc. Rok temu jako VOX FM Szczecin miało 1,98 proc. Drugie jest Radio Maryja (1,15 proc. wobec 1,57 proc. rok wcześniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Radio Maryja liderem w największych miastach
Komentarze (10)
.
...
13 lipca 2011, 18:21
Oby tak dalej....
K
Katolik
13 lipca 2011, 10:01
No i pewnie zaraz się odezwą tacy, którzy stwierdzą: że słuchalność Radio Maryja świadczy o tym jak bardzo głupi i naiwni są Polacy. Oczywiście pozostałych stacji słuchają wyłącznie inteligentni ludzie... a tak serio... jest to jedyne radio społeczne w Polsce i od początku radio interaktywne, ze spójną i przejrzystą tematyką i celami. Wszyscy, którzy mają poglądy ukształtowane w katolicyzmie Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II znakomicie się w nim odnajdują. Modernizm w Kościele ma także wielu przeciwników - i to nie oznacza, że jest to ciemnogród i ... takie tam inne epitety na tę okoliczność. A Ci, którzy popierają liberalizm (np. małżeństwa homoseksualne, kapłaństwo kobiet) to są fajni i nowocześni i itd.
N
niki
13 lipca 2011, 06:42
 To jedyne Polskie radio. Reszta to reklama proszku przeplatana reklamą władzy - do znudzenia
M
mąż
12 lipca 2011, 19:45
A ja kocham radio Maryja a ja moją żonę
K
krysiaura
12 lipca 2011, 19:09
A ja kocham radio Maryja
P
poznaniak
12 lipca 2011, 18:54
Niestety, wstyd mi za Katowice, Mnie wstyd za Poznań. Emaus to naprawdę wartościowe radio...
Z
zrelaksowana
12 lipca 2011, 18:15
 lubie to radio ze wzgledu na modlitwe i Msze Sw. czasem slucham audycji sa ok. moze i jest skrajne ale nie ma co sie tak ekscytowac
S
sasza
12 lipca 2011, 16:06
rmf fm, zetka słyszę na targowiskach.......z tąd taka "siła".
B
Barnaba
12 lipca 2011, 15:58
Tylko czy wzrost słuchalności wiąże się ze wzrostem audycji religijnych czy smoleńskich? Przestańmy wreszcie się oszukiwać i mówić o ewangelizacyjnych zasługach tego radia. Ja ich nie dostrzegam. Owocem ewangelizacji jest zawsze wzrost (wiary, praktyk, grona odbiorcóe, ich zróżnicowania). Tymczasem tutaj na przez lata mamy do czynienia z tą samą grupą (1-2% społeczeństwa). Chwała radiu za zwrócenie uwagi na ludzi, którzy mogą się czuć wykluczeni. Tylko czy chrześcjańską metodą jest pielęgnowanie ich lęków i utrzymywanie ich na marginesie życiia? Nie sądzę. Gdzieś zostało zgubione wychowanie do wolności. Nie będę teraz wspominał o propagowanym przez to radio jednostronnym, partykularnym spojrzeniu na świat  i Kościół, które jest przedstawiane na równi z Objawieniem, a każdy myslący choć trochę inaczej jest przedstawiany jako wróg Kościoła i Narodu.
AJ
Andrzej J z Katowic
12 lipca 2011, 14:35
 Niestety, wstyd mi za Katowice,