Raul Castro na otwarciu nowego seminarium

Raul Castro na otwarciu nowego seminarium
Seminarium świętych Karola i Ambrożego w Hawanie (fot. EPA/Alejandro Ernesto)

Prezydent Kuby, Raul Castro uczestniczył wczoraj w otwarciu nowego seminarium świętych Karola i Ambrożego na przedmieściach Hawany. Odczytano też przesłanie Benedykta XVI, w którym Ojciec Święty udziela swego błogosławieństwa pierwszemu seminarium wybudowanemu na wyspie od objęcia władzy przez komunistów.

Arcybiskup Hawany, kard. Jaime Ortega, podziękował za wsparcie władz dla prac przy budowie placówki. Obok prezydenta Castro w uroczystości wzięli także udział szef dyplomacji, Bruno Rodriguez i minister kultury, Abel Prieto. Budowa była finansowana m.in. przez episkopaty USA, Włoch i Niemiec, Papieską Komisję ds. Ameryki Łacińskiej i Rycerzy Kolumba z USA. Obecny był arcybiskup Miami w USA, Thomas Wenski oraz nuncjusz apostolski na Kubie Angelo Becciu.

DEON.PL POLECA
W 1966 r. komunistyczne władze odebrały stołecznej diecezji gmach seminarium, przeznaczając go najpierw na koszary, a później na akademię milicyjną. Klerycy musieli się przenieść do XVIII-wiecznego budynku na hawańskim Starym Mieście, który okazał się niewystarczający na ich potrzeby. Starania o budowę nowego gmachu seminarium kubański Kościół podejmował już od czasu pamiętnej wizyty papieskiej na wyspie przed 12 laty. Jan Paweł II poświęcił wówczas kamień węgielny, który można było położyć dopiero po siedmiu latach, a prace budowlane rozpoczęto rok później.

Otwarte wczoraj nowe hawańskie seminarium świętych Karola i Ambrożego zacznie działać 14 stycznia przyszłym roku. Studiować tam będzie 46 alumnów. Używany dotychczas w tym celu budynek na Starym Mieście stanie się siedzibą kościelnego centrum kultury i studiów z biblioteką, salami wystawowymi oraz miejscem na koncerty, przedstawienia teatralne i wyświetlanie filmów. Na karaibskiej wyspie są tylko dwa seminaria duchowne: w diecezjach Hawany i Santiago de Cuba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Raul Castro na otwarciu nowego seminarium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.