"Referendum w Irlandii jest ostrzeżeniem"

"Referendum w Irlandii jest ostrzeżeniem"
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / ptt

Referendum w Irlandii w sprawie związków partnerskich tej samej płci, a zwłaszcza jego wynik, to poważne ostrzeżeniem dla całej Europy i Polski - powiedział w czwartek podczas uroczystości Bożego Ciała metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz najwięcej uwagi poświęcił w homilii sprawom rodziny i pokoju. Kardynał podkreślił, że Kościół jest z rodzin i dla rodzin, jest dla nich nadzieją, a one są nadzieją dla niego. 
"Patrzymy na rodziny pozytywnie, bo jesteśmy w pełni świadomi, że nikt i nic w pełni i do końca nie potrafi zastąpić rodziny, która jest dla społeczności ludzkiej, także dla społeczności Kościoła, która jest dla wychowania następnych pokoleń wspólnotą niezastąpioną i niezastępowalną" - podkreślił Nycz.
Dodał, że Kościół patrzy na rodziny także z troską, bo wie, że nie jest im łatwo we współczesnym świecie, m.in. trudno pogodzić podstawowe zadania rodziny z pracą zawodową. 
"Patrzymy z niepokojem na rodziny także wtedy, kiedy się próbuje podważyć w Europie, w Polsce też czasem, tożsamość małżeństwa i rodziny. Ostatnie referendum w Irlandii w sprawie związków partnerskich tej samej płci, a zwłaszcza jego wynik w tak bardzo katolickim kraju jeszcze 30 lat temu, są poważnym ostrzeżeniem dla całej Europy. A bracia i siostry, bądźmy pokorni i powiedzmy, że są także ostrzeżeniem dla naszej ojczyzny" - powiedział metropolita warszawski, na co zebrani odpowiedzieli oklaskami.
Przed dwoma tygodniami większość uczestników referendum w Irlandii opowiedziała się za zalegalizowaniem małżeństw jednopłciowych.
Kard. Nycz wspominał też 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i 75. rocznicę zbrodni w Palmirach koło Warszawy, którą nazwał symbolem wszystkiego złego, co wydarzyło się w ciągu sześciu lat wojny. "Dziękujemy Panu Bogu, że to wszystko się zakończyło, ale dziękujemy Panu Bogu przede wszystkim za pokój, pamiętając o tym, a ostatnie dwa lata nam to przypomniały także w Europie, że pokój nie jest dany raz na zawsze. Pokój jest zawsze zadawany człowiekowi i kolejnym pokoleniom" - powiedział kardynał.
"Bardzo dziękujemy przy tym ołtarzu wojsku, nie tylko za obecność dziś tutaj na procesji Bożego Ciała i przy tylu innych uroczystościach, ale dziękujemy przede wszystkim za to, że gwarantujecie naszej ojczyźnie pokój" - podkreślił metropolita warszawski, na co zgromadzeni zareagowali brawami.
Jak mówił kardynał, potrzeba profesjonalnej, nowoczesnej armii, żebyśmy się czuli bezpieczni wobec wszelakich zagrożeń współczesnego życia. "Nie jesteśmy przecież naiwnymi pacyfistami, którzy chcieliby zapominać o tym, że pokój trzeba zapewniać w rozsądny i rozumny sposób także w naszej ojczyźnie. Wiemy doskonale, że są takie dziedziny życia, w których nie wolno oszczędzać za wszelką cenę. Do nich należycie niewątpliwie wy (żołnierze - PAP). Do tych spraw należą niewątpliwie sprawy rodziny i do tych spraw, na których nie wolno oszczędzać za wszelką cenę, należą sprawy ubogich" - powiedział kardynał.
Metropolita dziękował też za wszystkie osoby życia konsekrowanego, czyli m.in. zakonników i zakonnice. Bez nich Kościół byłby uboższy - powiedział Nycz, podkreślając przede wszystkim ich działalność charytatywną. Mówił też o kończącej się peregrynacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej po diecezji warszawskiej. Podkreślił, że śluby jasnogórskie napisane na tysiąclecie chrztu Polski w 1966 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego są na nowo aktualne, tak samo jak potrzeba "trwania w wierności Bogu za wstawiennictwem Matki Najświętszej".
Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Uroczystości i procesje odbyły się w czwartek w całym kraju.
Święto to zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 
W Warszawie tematem tegorocznego dziękczynienia za Eucharystię były rodzina, peregrynacja obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, osoby życia konsekrowanego oraz - w 70. Rocznicę zakończenia II wojny światowej - pokój na świecie. Tym wartościom poświęcone były cztery ołtarze ustawione na trasie procesji.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Referendum w Irlandii jest ostrzeżeniem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.