"Reformacja powinna być prośbą do Ducha Św., aby nas zmieniał i kształtował"

"Reformacja powinna być prośbą do Ducha Św., aby nas zmieniał i kształtował"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI/ ed

Apel o to, by chrześcijanie nie bali się odpowiadać w duchu Ewangelii na wyzwania przed jakimi stoją dziś narody i społeczeństwa - to treść przesłania, jakie do uczestników Nabożeństwa Reformacyjnego skierował bp Munib Younan z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej.

Nabożeństwo Reformacyjne, które odbyło się w niedzielę przed południem w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętej Trójcy, było jednym z głównych wydarzeń trwających Centralnych Obchodów Jubileuszu Reformacji. We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej wraz z sekretarzem ks. Ireneuszem Lukasem, bp Karol Maria Babi z ramienia Polskiej Rady Ekumenicznej oraz bp Markus Dröge z Ewangelickiego Kościoła Krajowego Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc.

Co wyznaje Kościół w konfrontacji z kulturą konsumpcji?

Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Cieślar, zwierzchnik Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a kazanie wygłosił bp Munib Younan z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej. Bliskowschodni hierarcha przypominał, chrześcijanie są wezwani do odpowiadania na wyzwania, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa i narody.

- Dziś żyjemy w świecie zasług i konsumpcji, ekstremizmu i populizmu. To są wartości i ideologie, które wyznaje świat. To są rzeczy, które media i popkultura uznają za silne i znaczące. Pytanie skierowane dziś do nas brzmi: co wyznaje Kościół w konfrontacji z taką kulturą? Jakie wartości wyznajemy? - pytał. Przypomniał, że reformacja powinna być dla wszystkich chrześcijan wspólną "prośbą do Ducha Świętego, aby nas zmieniał, reformował, przeobrażał i kształtował, abyśmy byli świadkami krzyża".

Nie możemy milczeć o Dobrej Nowinie

"Nigdy nie możemy milczeć o Dobrej Nowinie w obawie, że popełnimy jakiś błąd. Nigdy nie wolno nam chować światła Chrystusowej miłości przed światem w obawie, że możemy obrazić innych. Jeśli nie głosimy miłości - któż to zrobi? Jeśli nie nakarmimy biednych - któż to zrobi? Jeśli nie sprzeciwimy się uciskowi - któż to zrobi? Jeśli nie zaśpiewamy ‘alleluja’ - któż to zrobi?" - apelował bp Younan.

Nawiązując do motta obchodów 500-lecia Reformacji "Wyzwoleni przez łaskę Bożą" przypomniał, że wyzwolenie jest dziś wielką potrzebą całego świata i przesłaniem, które powinien nieść Kościół. "Świat czeka na przesłanie wyzwolenia! Świat odczuwa głód i pragnienie za tym chlebem i winem. Dziś, jest to chór głosów, które pytają: Kiedy zostaniemy wyzwoleni? Uchodźcy u granic Europy pytają: Gdzie jest moje wyzwolenie? Gdzie jest moja godność?" - wskazywał kaznodzieja.

Prześladowania na Bliskim Wschodzie

Ewangelicki biskup powiedział, że współcześnie ludzie odczuwają zagrożenie III wojną światową, nawet nuklearną, dlatego pytają, gdzie jest wyzwolenie od kultury przemocy i nienawiści, a także "z grzechów chciwości i kapitalizmu". Bp Younan mówił, że wyzwolenia z niesprawiedliwego systemu 50-letniej okupacji oczekuje naród palestyński zaś Izraelczycy pytają, kiedy ucichnie konflikt z ich sąsiadami, tak, by mogli żyć w pokoju opartym na sprawiedliwości.

"Jest wielu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy doświadczają prześladowania i pytają: Kiedy będziemy wyzwoleni? Kiedy społeczność międzynarodowa pospieszy nam z pomocą i wstawi się za nami?" - wyliczał biskup i zachęcał, by chrześcijanie wspólnie wyznawali wiarę w wyzwalającą miłość Chrystusa. Uczestnicy Nabożeństwa Reformacyjnego podkreślali, że trwające w Polsce obchody 500-lecia Reformacji są świadectwem i inspiracją dla całego świata - mówił o tym m.in. ks. Ireneusz Lukas, sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej, który zapewnił, że we wspólne obchody włączają się członkowie 145 Kościołów w 98 krajach świata, których więzy z Polską wciąż pozostają żywe.

Obecny podczas nabożeństwa zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Berlina, Brandenburgii i śląskich Łużyc Górnych, bp Markus Dröge przekazał na ręce bp. Jana Cieślara kopię dokumentów poświadczających miejsce pochówku w Berlinie urny z prochami bp. Juliusza Bursche. Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP zginął w 1942 r. w gestapowskim więzieniu Moabit w Berlinie, dokąd trafił po okresie uwięzienia w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Hierarcha wyraził też wdzięczność za budowane od lat polsko-niemieckie pojednanie i partnerstwo i zachęcił do pogłębiania pamięci o bp. Juliuszu Bursche inspirującej w “pomnażaniu kapitału pojednania".

Centralne Obchody Jubileuszu 500-lecia Reformacji trwają w Warszawie w dn. 26-29 października. Kościół katolicki włącza się w te obchody wspólnie ze wspólnotą luterańską, liczącą w Polsce ok. 70 tys. wyznawców, a na świecie - ok. 80 mln.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Reformacja powinna być prośbą do Ducha Św., aby nas zmieniał i kształtował"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.