Ręka św. Marii Magdaleny w Polsce

(fot. Wikimedia Commons)
Materiały nadesłane / mm

Ponad godzinę trwała rozmowa metropolity wrocławskiego z prawosławnym arcybiskupem wrocławskim i szczecińskim.  Hierarchowie spotkali się w rezydencji abp. Józefa Kupnego i rozmawiali m.in. na temat peregrynacji relikwii św. Marii Magdaleny w Polsce.

Relikwie, które z Góry Atos przywiezie delegacja mnichów ze znajdującego się tam klasztoru, przybędą do Warszawy 16 sierpnia. W swej wędrówce po naszym kraju zatrzymają się m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku, a 21 sierpnia dotrą do Wrocławia. Tutaj o 18.00 przewidziane jest powitanie relikwii w prawosławnej katedrze Narodzenia NMP oraz czuwanie połączone z modlitwą, które potrwa do dnia następnego do godz. 12. Wówczas relikwie zostaną przewiezione do Łodzi. 

Św. Maria Magdalena należy do grona świętych czczonych zarówno w Kościele prawosławnym jak i w katolickim. W prawosławiu określa się ja "równą Apostołom". Pochodziła z Magdalii, wsi położonej niedaleko Tyberiady w Syrii. Ewangelia opowiada o wypędzeniu z niej przez Chrystusa siedmiu demonów oraz o tym, że od momentu uzdrowienia towarzyszyła Jezusowi i jego uczniom. Niektórzy teologowie zwracają uwagę, że jej pójście za Chrystusem zostało oddane w języku greckim tym samym terminem, który odnosił się do powołania uczniów, co może sugerować, że i kobiety należały do grona uczniów Jezusa.

O Marii Magdalenie wiemy, że była obecna przy ukrzyżowaniu, pomagała przy pogrzebie Chrystusa oraz, że wraz z Marią, matką Jakuba i Salome kupiła wonności, by namaścić Jego ciało. Spośród kobiet jednak ewangeliści tylko ją wymieniają pisząc o pustym grobie.

Jej jako pierwszej objawił się zmartwychwstały Jezus, prosząc by informację o Jego zwycięstwie nad śmiercią przekazała apostołom. Zmarła w Efezie, a jej relikwie w 899 r., zostały przeniesione przez cesarza bizantyjskiego Leona VI Mądrego do Konstantynopola. Obecnie znajdują się w monasterze Simona-Petra na Świętej Górze Atos w Grecji. Relikwie, które przybędą do Wrocławia stanowi ręka świętej, która utrzymuje temperaturę 36,6 st. C.

Abp Jeremiasz zaprosił nie tylko metropolitę wrocławskiego, ale także wszystkich wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, do udziału w spotkaniach modlitewnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ręka św. Marii Magdaleny w Polsce
Komentarze (1)
BJ
Buła jan
14 sierpnia 2014, 21:31
to jakiś żart?  ta reka ma temperature 36.6 ????