Relacje ekumeniczne w Polsce są wzorcowe

KAI / mh

Mamy się czym pochwalić, relacje ekumeniczne w Polsce są wzorcowe i możemy patrzeć z nadzieją w przyszłość - powiedział 5 lutego KAI bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. Biskup sandomierski podczas dzisiejszych obrad w Warszawie Wspólnego Komitetu Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) mówił o stosunkach między Kościołami chrześcijańskimi w Polsce. Deklarował, że praca Kościoła katolickiego w naszym kraju będzie szła w kierunku coraz większego uwrażliwiania wiernych na obecność i szacunek wobec mniejszych wspólnot chrześcijańskich.

W ocenie przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu sukcesem był niedawny apel o ochronę stworzenia podpisany przez Kościół rzymskokatolicki i siedem Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. "To wspólne dzieło na którym wszystkim Kościołom zależało, uświadamia nam odpowiedzialność za świat, którego jesteśmy częścią i który jest naszym wspólnym domem. Ludzie, a zwłaszcza chrześcijanie w sposób szczególny powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za świat" - podsumował wagę dokumentu bp Nitkiewicz.

Biskup sandomierski na forum KEK i CCEE przedstawił gościom zagranicznym działalność Rady ds. Ekumenizmu, która promuje sprawę jedności chrześcijan i dialog między Kościołami chrześcijańskimi w Polsce, koordynuje różne działania i uwrażliwia katolików na wagę tych zagadnień. Zdaniem bp. Nitkiewicza te działania należy jeszcze nasilić, gdyż często zdarza się, że mniejsze wspólnoty umykają uwadze wiernym Kościoła większościowego i nieraz nieświadmie ich wrażliwość jest naruszana lub nie szanowana.

DEON.PL POLECA

Bp Nitkiewicz poznał to zjawisko, gdy jako pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich jeździł do krajów, gdzie katolicyzm był mniejszością. "Często słuchałem skarg katolików, że nie mają głosu, nikt nie chce z nimi rozmawiać i współpracować. Staramy się, aby w Polsce nie dochodziło do takich sytuacji" - deklarował bo biskup sandomierski. Dlatego jeśli Kościoły mniejszościowe podejmują jakąś inicjatywę Kościół katolicki chętnie do nich dołącza.

Biskup sandomierski zapowiedział, że w ślad za apelem o ochronę stworzenia Kościoły w Polsce wydadzą wspólny dokument o świętowaniu niedzieli. "Mam nadzieję, że do wakacji przyjmiemy ten dokument w wersji roboczej, potem Kościoły naniosą swoje uwagi. Jestem dobrej myśli, że jeszcze w tym roku dokument ten zostanie przyjęty" - relacjonował bp Nitkiewicz.

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu wyraził też nadzieję na sfinalizowanie dokumentu o małżeństwach mieszanych, który to problem jest niezwykle istotny z punktu widzenia Kościołów mniejszościowych. "Ten dokument został przedłożony Stolicy Apostolskiej i czeka jeszcze na jej zatwierdzenie" - informował bp Nitkiewicz.

Jak zauważył, przyszłość odsłania ciągle nowe horyzonty i nowe kwestie w ruchu ekumenicznym, jak np. sprawę pojednania miedzy Kościołami chrześcijańskimi. Jego zdaniem nie chodzi o podejmowanie jakichś spektakularnych gestów z aktami wyznawania win, bo sytuacja międzywyznaniowa w Polsce na tle Europy była znacznie lepsza, ale jest potrzeba wspólnego studiowanie własnych dziejów. Jako przykład bp Nitkiewcz podał Ugodę Sandomierską z 1570 r., będącą porozumieniem pomiędzy luteranami, ewangelikami reformowanymi i braćmi czeskimi, uchodząca za pierwszy akt ekumeniczny w Europie. Katolicka diecezja sandomierska zorganizowała kilka miesięcy temu sympozjum ekumeniczne poświęcone temu wydarzeniu po to, aby pokazać, że ekumenizm, choć inaczej wówczas rozumiany, nie zaczął się w czasach współczesnych - zauważył bp Nitkiewicz.

Zdaniem biskupa sandomierskiego, oprócz współpracy w zakresie charytatywnym czy katechetycznym, potrzeba zintensyfikować w Polsce dialog doktrynalny, tym bardziej że istnieją już u nas bilateralne gremia do tego powołane, mające już na swoim koncie pewne osiągnięcia.

Jako zadanie niezwykle istotne bp Nitkiewicz uznaje kształtowanie świadomości ekumenicznej, począwszy od katechezy w szkole. Dlatego zachodzi potrzeba wspólnych inicjatyw odnośnie podręczników szkolnych. "Dzięki temu młody człowiek uświadomi sobie, że jest wiele innych Kościołów, nauczy się podchodzić do nich z szacunkiem i nie będzie nikogo wykluczać. Będzie to bardzo duże osiągnięcie" - podkreślił z przekonaniem biskup sandomierski. Dodał że elementy wiedzy o innych Kościołach są obecne w katolickich Podręcznikach, ale, jak podkreślił, powinno być ich znacznie więcej.

Bp Nitkiewicz poinformował KAI, że ma już na ukończeniu podręcznik prawa Kościołów wschodnich, który może być praktyczna pomocą dla teologów i duszpasterzy. Planowane jest też wydanie w Polsce słownika ekumenicznego, nad czym pracuje zespół pod redakcją ks. prof. Zygfryda Glaesera z Opola.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relacje ekumeniczne w Polsce są wzorcowe
Komentarze (4)
jazmig jazmig
6 lutego 2013, 11:28
@Kinga Moim zdaniem nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan nie powinno być Mszą św., która wyklucza niekatolików (nie mogą przyjąć Komunii), ... Msza nikogo nie wyklucza, a jest najmocniejszym nabożeństwem ktolickim. Podczas mszy niedzielnej komunię przyjmuje średnio 1/3 uczestników, a jest ona ważna dla wszystkich
jazmig jazmig
6 lutego 2013, 11:26
Jeżeli Polska jest wzorcowa jak chodzi o ekumenizm, to niech bp Nitkiewicz powie, kiedy odbyła się u nas wspólna msza lefebrystów i pozostałych katolików. Chodzi oczywiście o mszę w rycie trydenckim.
Jadwiga Krywult
6 lutego 2013, 07:40
Moim zdaniem nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan nie powinno być Mszą św., która wyklucza niekatolików (nie mogą przyjąć Komunii), ale powinno mieć formę łączącą wszystkich (liturgia slowa, Ojcze Nasz, Wierzę w Boga). Wtedy nie ma też problemu poruszonego przez @44, np. gdy nabożeństwo odbywa się w kościele katolickim, kazanie wygłasza ksiądz z innego Kościoła i vice versa, nie jest to w czasie Mszy, więc nie ma konfliktu z przepisami.
4
44
6 lutego 2013, 06:17
nowa logika ekumenizmu Wczoraj rozpoczęły się nabożeństwa Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Potrwają one do 31 stycznia. Ostatnia liturgia Tygodnia Ekumenicznego będzie miała miejsce w ostatnią niedzielę stycznia, o godzinie 18 w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Mszy Świętej przewodniczyć będzie bp Marek Solarczyk, a kazanie wygłosi bp Zbigniew Kamiński, z Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Natychmiast pod tym wpisem wywiązała się dyskusja, w której liczni dysputanci w sposób merytoryczny wskazywali na kilka aspektów: wielce zastanawiająca całość: [url]http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=8498&Itemid=46[/url]