Religijność mieszkańców diecezji płockiej

Raport analizuje szczegółowo wiarę w poszczególne prawdy wiary. Najmniej akceptacji wzbudza prawda o istnieniu czyśćca. W jego istnienie wierzy 69 proc., a nie ma zdania 23 proc. (fot. Deon.pl / wm)
KAI / wm

81 proc. mieszkańców diecezji płockiej uważa zdradę małżeńska za niedopuszczalną, a 65 proc. nie akceptuje przerywania ciąży, w istnienie czyśćca wierzy 69 proc. - wynika z najnowszego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

Prezentuje on stan wiary i etyczny model mieszkańców diecezji płockiej dziesięć wieków po tym, jak na Mazowszu rozpoczął się proces chrystianizacji. Opublikowane w formie książkowej wyniki badania zostały poprzedzone wstępem biskupa płockiego Piotra Libery.

Raport składa się z 7 rozdziałów opracowanych przez socjologów i statystyków ISKK.

Dr Lucjan Adamczuk przedstawia ogólną charakterystykę diecezji. Na jej terenie mieszka 806 tys. osób, z czego 44 proc. na wsi. Katolicy stanowią 97 proc. mieszkańców i skupieni są w 245 parafiach z 372 ośrodkami kultu.

DEON.PL POLECA

Osoby wierzące stanowią 93 proc. mieszkańców. Niewierzących jest niespełna 1 proc., a niezdecydowanych i obojętnych łącznie 6 proc.

Raport analizuje szczegółowo wiarę w poszczególne prawdy wiary. Najmniej akceptacji wzbudza prawda o istnieniu czyśćca. W jego istnienie wierzy 69 proc., a nie ma zdania 23 proc.

Stan wiedzy oraz wiary religijnej w diecezji płockiej jest na stosunkowo wysokim poziomie. Trzech na czterech jej mieszkańców jest w stanie podać imiona Ewangelistów. Np. sakrament kapłaństwa wymienia 68 proc. osób.

Raport analizuje również etyczny model mieszkańców diecezji. 81 proc. z nich uważa zdradę małżeńska za niedopuszczalną, a 65 proc. nie akceptuje przerywania ciąży. Znacznie częściej za dopuszczalne uważane są: stosowanie środków antykoncepcyjnych (44 proc.), współżycie seksualne przed ślubem (43 proc.) czy rozwód (17 proc.).

Zdaniem autora wstępu do raportu, ordynariusza płockiego bp. Piotra Libery, „wszystkie wyniki z przeprowadzonych badań napawają optymizmem". - Dobre przyjmujemy z wdzięcznością. Te zaś, które niepokoją, odczytujemy jako wezwanie do refleksji - napisał bp Libera.

Raport w formie książkowej został opublikowany nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Religijność mieszkańców diecezji płockiej
Komentarze (1)
5 września 2010, 10:56
"Stan wiedzy oraz wiary religijnej w diecezji płockiej jest na stosunkowo wysokim poziomie. Trzech na czterech jej mieszkańców jest w stanie podać imiona Ewangelistów." Jak się umie policzyć do czterech to nie oznacza, że zna się matematykę.