Relikwie Jana Pawła II w szpitalu na Szaserów

KAI / slo

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego biskup polowy WP Józef Guzdek przewodniczył w kaplicy szpitala na Szaserów Mszy św. w intencji pacjentów i kadry medycznej. Podczas Mszy św. z sakramentem namaszczenia chorych, oddano cześć relikwiom Jana Pawła II, które za sprawą abp Mieczysława Mokrzyckiego ofiarowane zostały kaplicy szpitalnej. Podczas Mszy świętej nastąpiła ich instalacja.

- Ksiądz Biskup podczas Eucharystii w tej kaplicy pragnie modlić się ze zgromadzoną wspólnotą ludzi chorych, aby podkreślić wiarę w duchową moc sakramentów Kościoła: pokuty i pojednania, Sakramentu Namaszczenia Chorych i Eucharystii - mówił witając ordynariusza wojskowego ks. płk Marek Kwieciński, dziekan Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.Ta wiara człowieka cierpiącego i posługującego kapłana mają szansę spotkać się przy łóżku chorego, aby moc w słabości doskonalić. Dlatego spotka się dzisiaj z dziećmi w Klinice Pediatrii i z pacjentami Kliniki Chirurgii - zapowiedział.

DEON.PL POLECA

Dziekan Wojskowej Służby Zdrowia podziękował za uhonorowanie WIM tegorocznym wyróżnieniem Benemerenti. Przywitał personel medyczny i przedstawicieli dyrekcji szpitala, m.in. dyrektora WIM, gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorza Gieleraka oraz pielęgniarkę naczelną, Jadwigą Smogorzewską.

W homilii bp Guzdek mówił o "nieroztropności" człowieka XXI w., który usuwa z horyzontu swojego życia cierpienie, chorobę i umieranie. Przywoływał też przykłady mądrości Kościoła, który "nie tylko słowem, ale gestem i znakiem" mówi o rzeczywistości choroby i cierpienia jako integralnej prawdzie życia. Kościół pokazywał zawsze, podkreślał bp Guzdek, kruchość, przemijanie, przygodność ziemskiego bytu człowieka, ale w perspektywie wiecznej nieśmiertelności. Ordynariusz wojskowy przypomniał też, jak rodziła się i dojrzewała szczególna wrażliwość Jana Pawła II na ludzi chorych, cierpiących i tych, którzy im posługiwali.

- Ewangelie opisują wiele spotkań Jezusa z ludźmi chorymi, często wyrzucanymi poza nawias życia społecznego, jak trędowaci. Jezus nie usuwa choroby całkowicie. Niektórych uzdrawia, ale równocześnie na ciele i na duchu - mówił bp polowy.

- Dobrze więc - podkreślił bp polowy - że w tym bardzo nowoczesnym szpitalu kultywowana jest tradycja i mądrość Kościoła - w sercu WIM znajduje się kaplica. Tutaj, obcując ze słowem Bożym, przed Najświętszym Sakramentem, przed Jezusem na Krzyżu człowiek doświadczający choroby, słabości może się zastanowić, czy lekarz może sprawić, by stał się nieśmiertelny? Tutaj mogą opaść emocje, złość, bezpodstawne oskarżenia…

Tutaj może narodzić się pokój serca i wdzięczność. I pogodzenie z wolą Bożą. Chrystus nie uzdrowił przecież wszystkich. Jeśli jednak doświadczymy cudu uzdrowienia, powinniśmy być wdzięczni - podkreślił.

Biskup Guzdek przypomniał związek bł. Jana Pawła II z chorymi, jego wizyty wśród chorych oraz to, że wielokrotnie korzystał z samarytańskiej posługi lekarzy i pielęgniarek polikliniki Gemelli, nazywanej czasem, po Castel Gandolfo trzecim Watykanem.

- To nie był teoretyk choroby i cierpienia, bo sam ich doświadczał. Dlatego rozumiał tajemnicę kruchości ludzkiego życia. Wskazywał na cierpiącego Chrystusa i Krzyż, na Eucharystię. Tam szukał nadziei i wsparcia. Sam wielokrotnie przyjmował sakrament namaszczenia chorych, przypomniał bp Guzdek.

Eucharystię w intencji wszystkich chorych, zmarłych niedawno pacjentów oraz personelu medycznego wraz biskupem Guzdkiem celebrowali kapelani ordynariatu polowego oraz kapłani, którzy współpracują i ze szpitalem na Szaserów

Relikwiarz do ołtarza przyniósł Jacek Kępiński, który pośredniczył w misji sprowadzenia relikwii do kaplicy szpitala na Szaserów w Warszawie.

W kaplicy szpitalnej na Szaserów wielokrotnie modlił się abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz Jana Pawła II. Jak podkreślił ks. Kwieciński to dzięki niemu do kaplicy szpitala WIM trafiły relikwie bł. Jana Pawła II. Podczas instalacji relikwii 9 lutego 2012 r.

Biskup polowy Józef Guzdek zaproponował, by znalazła się przy nich księga, w której będą zapisywane modlitwy zanoszone za wstawiennictwem Jana Pawła II, a także Boże ingerencje, uzdrowienia. - Słyszymy bowiem o uzdrowieniach z chorób nowotworowych, o wyproszeniu daru potomstwa za wstawiennictwem Jana Pawła II i Matki Bożej z Lourdes, której Jan Paweł II powierzył swoje cierpienie podczas ostatniej zagranicznej pielgrzymki - mówił bp Guzdek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relikwie Jana Pawła II w szpitalu na Szaserów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.