Rocznica konsekracji bazyliki Miłosierdzia Bożego
Łagiewniki to szczególne miejsce , które Bóg wybrał, aby tu wylewać łaski. Przynosimy tu sprawy naszych bliskich, Ojczyzny i świata, a pielgrzymi modląc się tutaj, wiele razy odczuli pragnienie zmiany swojego życia - mówił dziś biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń, podczas Mszy św. wieńczącej obchody 10. rocznicy konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II. Eucharystię poprzedziła uroczysta Godzina Miłosierdzia.
"Miłosierdzie łączy się z prawdą, tutaj poznajemy prawdę o grzechu, a Duch Święty pomaga nam uznać swój grzech" - mówił w homilii bp Szkodoń. -W świecie, w którym często zaciera się granica między dobrem a złem trzeba wyznać zło grzechu indywidualnego i społecznego - dodał.
Hierarcha podkreślił, że nieraz prawo tworzy się wbrew prawu Bożemu, które jest pomijane i odrzucane. "Miłosierdzie jest przebaczeniem i pociechą, a także upomnieniem i wzywa nas abyśmy byli mądrzy" - zaznaczył kaznodzieja. "Jezu ufam Tobie - to znaczy uznać, że Jezus jest prawdą" - podkreślił.
Po nabożeństwie w bazylice odbył się uroczysty koncert pt. "Miłosierdzie Boże w muzyce". Jeszcze dziś wieczorem o godz. 21 odbędzie się Apel z Matką Bożą Miłosierdzia przez wstawiennictwo św. s. Faustyny i bł. Jana Pawła II. Obchody rocznicowe zakończy widowisko światło - dźwięk pt. "Przychodzę do Ciebie Faustyno".
Obchody rozpoczęły się w piątek 17 sierpnia i potrwają do wieczora 19 sierpnia. W tych dniach odbywały się uroczyste nabożeństwa, zorganizowano konferencje, koncerty, wystawy i wiele atrakcji dla dzieci i rodziców.
Jan Paweł II poświęcił Bazylikę Miłosierdzia Bożego 17 sierpnia 2002 r. podczas pielgrzymki do Polski. Powierzył wówczas świat Bożemu Miłosierdziu w uroczystym Akcie zawierzenia. W uroczystościach udział wzięło ponad 22 tys. wiernych z całego świata.
Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach to jedno z najważniejszych miejsc na świecie związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II, tu znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego.
Skomentuj artykuł