Rocznica odrodzenia Kościoła greckokatolickiego
Jutro rozpoczną się w Kijowie uroczystości 25. rocznicy oficjalnego przywrócenia struktur Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. Weźmie w nich udział specjalny wysłannik papieża Franciszka, kard. Christoph Schönborn. Metropolita Wiednia jest opiekunem wspólnoty obrządku greckokatolickiego w Austrii.
Papieski wysłannik przybędzie w godzinach porannych do katedry św. Zofii w Kijowie, a następnie w przylegającym do niej kompleksie budynków spotka się z Wszechukraińską Radą Kościołów i Organizacji Religijnych. Skupia ona przedstawicieli wszystkich oficjalnie uznanych na Ukrainie Kościołów chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu. Kard. Schönborn wygłosi do nich specjalne przemówienie.
Kolejnym punktem pierwszego dnia wizyty wysłannika papieskiego będzie jego spotkanie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, po czym kard. Schönborn uda się na Majdan i przed pomnik "Hołodomoru" - śmiertelnych ofiar "wielkiego głodu". Na Majdanie przed niemal rokiem rozpoczęły się masowe protesty przeciwko ówczesnemu rządowi Ukrainy i jego antyeuropejskiemu kursowi politycznemu. "Hołodomor" (śmierć głodowa) - tym słowem Ukraińcy określają rozpętaną celowo przez Stalina w latach 30. XX w. klęskę głodu, na skutek której zmarły miliony Ukraińców.
Po południu 10 grudnia kard. Schönborn odwiedzi ośrodek Caritas dla uchodźców, a następnie spotka się z greckokatolickim arcybiskupem większym Swiatosławem Szewczukiem.
Wieczorem będzie uczestniczył w nocnej wigilii w nowo otwartej przed 2 laty greckokatolickiej katedrze Zmartwychwstania. Będzie to główne nabożeństwo liturgiczne z okazji jubileuszu 25. rocznicy odrodzenia Kościoła greckokatolickiego. Organizatorzy oczekują, że w nabożeństwie weźmie udział liczna grupa młodzieży. Jubileuszowa liturgia, w ramach której zabierze głos kard. Schönborn jako wysłannik papieski, będzie transmitowana na żywo do innych części Ukrainy.
Działalność Kościoła greckokatolickiego (nazywanego także "unickim") na Ukrainie została zakazana w 1946 r. przez rząd Stalina. Kościół ten - na mocy sfingowanego nynodu brzeskiego - został przymusowo włączony w struktury Kościoła prawosławnego. Przez lata Kościół greckokatolicki żył w podziemiu na Ukrainie i w diasporze, a jego zwierzchnik rezydował w Rzymie.
Po wyjściu z podziemia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w 1989 r. ówczesny arcybiskup większy Myroslaw Lubacziwskyj powrócił w 1991 r. na Ukrainę i kierował odbudową wspólnoty kościelnej. Dziś na czele tego Kościoła stoi arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk.
Na Ukrainie, zamieszkanej w większości przez wyznawców prawosławia, grekokatolikiem jest mniej więcej co dziesiąty mieszkaniec. Przywrócenie struktur kościelnych w 1989 r. było możliwe m.in. dzięki włączeniu w działania dyplomatyczne wspólnoty katolickiej w Wiedniu.
W swoim copiątkowym felietonie na łamach bezpłatnej gazety "Heute" kard. Schönborn nawiązał do jubileuszu Kościoła na Ukrainie. "W moim adwentowym kalendarzu jest podróż na Ukrainę. Posyła mnie jako swego wysłannika papież Franciszek, abym wraz z miejscową wspólnotą w Kijowie uczcił 25. rocznicę upadku komunizmu. Ale nie ma tam odświętnego nastroju. Radość z odzyskanej wolności przyćmiewa konflikt rosyjsko-ukraiński. O dramatycznej sytuacji przypomną mi spotkania z rannymi oraz z uchodźcami" - napisał metropolita Wiednia.
Skomentuj artykuł