Rodzina bez dialogu nie może być szczęśliwa – słowa papieża Franciszka

fot. Papież apeluje o dialog w rodzinie: „Słuchanie ważniejsze niż rozumienie” / PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
KAI

Papież Franciszek podczas rozważania przed modlitwą „Anioł Pański” w Niedzielę Świętej Rodziny podkreślił znaczenie dialogu w rodzinie. Zwrócił uwagę, że rodzina, która ze sobą nie rozmawia, nie może być szczęśliwa. Zachęcił wiernych do codziennego słuchania się nawzajem, szczególnie podczas wspólnych posiłków.

  • Papież Franciszek podkreślił, że dialog jest kluczem do szczęścia w rodzinie.
  • Słuchanie drugiej osoby jest ważniejsze niż zrozumienie jej w pełni.
  • Papież wskazał, że w obliczu rodzinnych napięć warto wychodzić z inicjatywą dialogu.
  • Zachęcił wiernych do wspólnej rozmowy przy stole, szczególnie podczas posiłków.
  • Powierzenie się Maryi i prośba o dar wzajemnego słuchania są ważnymi elementami modlitwy za rodzinę.

"Dialog to najważniejszy element w rodzinie! Rodzina, która nie komunikuje się ze sobą, nie może być szczęśliwa" – powiedział papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny.


Kryzysy rodzinne i znaczenie wzajemnego słuchania

Na wstępie Ojciec Święty zauważył, że historia Jezusa, który zagubił się w świątyni jerozolimskiej przypomina o współczesnych kryzysach rodzinnych. Zwrócił uwagę, że w obliczu napięć Święta Rodzina rozmawia ze sobą. „Dialog to najważniejszy element w rodzinie! Rodzina, która nie komunikuje się ze sobą, nie może być szczęśliwa” – stwierdził Franciszek.

Papież zaznaczył, że słowa mówiące o tym, iż Maryja i Józef „nie zrozumieli tego, co im powiedział” (w. 50), wskazują, iż w rodzinie słuchanie jest ważniejsze niż rozumienie. „Słuchanie oznacza nadanie znaczenia drugiej osobie, uznanie jej prawa do istnienia i do samodzielnego myślenia. Dzieci tego potrzebują” – powiedział Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA


Rozmowa przy stole jako klucz do jedności rodzinnej

Franciszek zachęcił, aby szczególnie rozmawiać ze sobą przy stole podczas posiłku. Zaznaczył, że także w naszych rodzinach mogą się zdarzać nieporozumienia. Wskazał, że w takich sytuacjach trzeba szczególnie dbać o słuchanie siebie nawzajem, zwalczanie pychy, wychodzenie z inicjatywą dialogu. „Powierzmy się Maryi Dziewicy i prośmy o dar wzajemnego słuchania dla naszych rodzin” – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.


Przeczytaj papieskie rozważanie

Drodzy Bracia i Siostry, dobrej niedzieli!

Dzisiaj świętujemy Uroczystość Świętej Rodziny z Nazaretu. Ewangelia opowiada o tym jak dwunastoletni Jezus zgubił się Maryi i Józefowi po zakończeniu corocznej pielgrzymki do Jerozolimy. Odnaleźli Go później w Świątyni, dyskutującego z nauczycielami (por. Łk 2, 41-52). Ewangelista Łukasz ujawnia stan ducha Maryi, która pyta Jezusa: „Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie” (w. 48). A Jezus jej odpowiada: „Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” (w. 49).

Jest to niemal zwykłe doświadczenie rodziny, która na przemian przeżywa chwile spokojne i dramatyczne. Wygląda jak historia kryzysu rodzinnego współczesnych czasów, trudnego nastolatka i dwojga rodziców, którzy nie potrafią go zrozumieć. Zatrzymajmy się, aby spojrzeć na tę rodzinę. Wiecie, dlaczego Święta Rodzina z Nazaretu jest wzorem? Ponieważ jest to rodzina, która prowadzi dialog, która słucha siebie nawzajem, która rozmawia. Dialog to ważny element dla rodziny! Rodzina, która nie komunikuje się ze sobą, nie może być szczęśliwa.

To piękne, gdy matka nie zaczyna od robienia wyrzutów, ale od pytania. Maryja nie oskarża i nie osądza, lecz stara się zrozumieć, jak przyjąć to dziecko tak inne, słuchając go. Pomimo tego wysiłku Ewangelia mówi, że Maryja i Józef „nie zrozumieli tego, co im powiedział” (w. 50), co pokazuje, że w rodzinie słuchanie jest ważniejsze niż rozumienie. Słuchanie oznacza nadanie znaczenia drugiej osobie, uznanie jej prawa do istnienia i do samodzielnego myślenia. Dzieci tego potrzebują. Zastanówcie się rodzice, wysłuchajcie swoich dzieci, one tego potrzebują!

Uprzywilejowanym momentem dialogu i słuchania w rodzinie są posiłki. Dobrze jest być razem przy stole i rozmawiać. Może to rozwiązać wiele problemów, a przede wszystkim łączy pokolenia: dzieci rozmawiają z rodzicami, wnuki z dziadkami… Nigdy nie zamykajmy się w sobie ani, co gorsza, z nosami w telefonach – tak nie można, nigdy tego nie może być. Rozmawiać, słuchać się nawzajem – to jest dialog, który przynosi dobro i sprawia rozwój!

Rodzina Jezusa, Maryi i Józefa jest święta. A jednak widzimy, że nawet Rodzice Jezusa nie zawsze Go rozumieli. Możemy się nad tym zastanawiać i nie dziwmy się, jeśli czasem w naszych rodzinach zdarza się, że się nie rozumiemy. Kiedy to się dzieje, zapytajmy siebie: czy słuchaliśmy się nawzajem? Czy rozwiązujemy problemy, słuchając się wzajemnie, czy zamykamy się w milczeniu, niekiedy urażeni, unoszący się pychą? Czy poświęcamy trochę czasu na dialog? To, czego dziś możemy się nauczyć od Świętej Rodziny, to wzajemne słuchanie.

Powierzmy się Maryi Dziewicy i prośmy o dar wzajemnego słuchania dla naszych rodzin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodzina bez dialogu nie może być szczęśliwa – słowa papieża Franciszka
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.