"Rodzina receptą na kryzys" - 24 marca

KAI / slo

"Rodzina receptą na kryzys" - te słowa stanowią hasło Narodowego Dnia Życia, który obchodzony jest w Polsce 24 marca. W tym roku organizatorzy kampanii społecznej, Fundacja Narodowego Dnia Życia, chcą zwrócić uwagę, że z jednej strony silna rodzina jest odpowiedzią na wiele problemów, z którymi obecnie zmaga się społeczeństwo, z drugiej zaś, że pragną wskazać na ekonomiczne aspekty funkcjonowania rodziny.

Szczegóły kampanii przedstawiono podczas zorganizowanej 23 marca w Warszawie konferencji prasowej.

Marek Plotzke z Fundacji Narodowego Dnia Życia poinformował, że w związku z obchodami Narodowego Dnia Życia w telewizji pojawi się spot o charakterze społecznym, który mówił będzie o ekonomicznych aspektach funkcjonowania rodziny. - Nowi ludzie generują nowy popyt, są odpowiedzią na powstające braki - zwrócił uwagę. Dodał, że jednocześnie rodzina uczy reakcji na sytuacje kryzysowe, zarządzania czasem. Kampania społeczna ma także zwrócić uwagę, że silna rodzina jest odpowiedzią na wiele problemów, z którymi zmaga się obecnie społeczeństwo.

DEON.PL POLECA

Fundacja Narodowego Dnia Życia przy okazji tegorocznym obchodów przygotowała specjalny poradnik dla rodzin. Wśród jego autorów znajdują się psychologowie i pedagodzy. Plotzke podkreślił, że skierowany jest on zarówno do rodziców, jak i nauczycieli. Podejmuje takie kwestie jak wychowanie dzieci do pracowitości, oszczędności, czy przedsiębiorczości. Publikacja, dostępna także w internecie, zawiera także konkretne podpowiedzi jak zarządzać domowym budżetem.

Janusz Wardak z Akademii Familijnej zwrócił uwagę, że w sytuacjach kryzysowych, nie tylko ekonomicznych, to właśnie rodzina daje nam najsilniejsze wsparcie. - Bez czasu poświęconego rodzinie, bez inwestycji w relacje małżeńskie, rodziców z dziećmi, rodzina nie będzie wsparciem w kryzysie - przestrzegał Wardak.

Zauważył jednocześnie, że rodzina jest szkołą umiejętności managerskich i przedsiębiorczości, szczególnie ma to miejsce w rodzinach wielodzietnych. - Zarówno od strony demograficznej, jak i przygotowania obywateli, którzy będą dobrze funkcjonowali w państwie, którzy będą państwo budowali i utrzymywali, duże rodziny są nie do przecenienia - podkreślił Janusz Wardak. Wyraził przy tym przekonanie, że to właśnie rodzina może nam pomóc przejść przez obecny kryzys ekonomiczny i przetrwać jako państwu.

Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowano również raport Fundacji Republikańskiej poświęcony polityce prorodzinnej w niektórych krajach Unii Europejskiej. Michał Czarnik, szef zespołu ds. rodziny Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej podkreślił, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje mit o tym, że nie da się zmienić naszej fatalnej sytuacji demograficznej oraz że polityka prorodzinna to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Wskazał na inne kraje europejskie, które prowadzą politykę prorodzinną i ich sytuacja demograficzna nie jest zła. Kraje skandynawskie czy Francja na politykę prorodzinną przeznaczaj powyżej 3 proc. PKB. Z kolei Polska niewiele ponad 1 proc. PKB.

Czarnik zwrócił uwagę, że polityka prorodzinna tylko wtedy ma sens, gdy nie ma ona charakteru pomocy socjalnej, ale skierowana jest powszechnie, do wszystkich, nie tylko żyjących na granicy ubóstwa. - Każdej rodzinie jest potrzebna spójna polityka państwa, która prowadzi do tego, że wysokie koszty utrzymania, zwłaszcza utrzymania wielu dzieci, są w jakiś sposób rozkładane między rodzinę i społeczeństwo, bo przecież te dzieci wychowuje się i kształci nie tylko w interesie swojej własnej rodziny, ale również w interesie społecznym - mówił szef zespołu ds. rodziny Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej.

Marek Plotzke z Fundacji Narodowego Dnia Życia zapowiedział, że w związku ze spotkaniem Benedykta XVI z uczestnikami Kongresu Rodzin w Mediolanie 3 czerwca w ponad 40 miastach Polski odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny.

Narodowy Dzień Życia został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rodzina receptą na kryzys" - 24 marca
Komentarze (2)
SR
silna rodzina
27 marca 2012, 10:27
<a href="http://www.politykaprorodzinna.pl">www.politykaprorodzinna.pl</a> Silna rodzina – związek mężczyzny i kobiety obdarzonych potomstwem – jest podstawą zdrowego społeczeństwa. Silna rodzina zapewnia społeczeństwu istnienie i trwanie. Uczy troski o dobro wspólne. Wyposaża swoich członków w wartości, nawyki i umiejętności, które wykorzystuje się w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym. To przede wszystkim rodzina generuje kapitał społeczny będący jednym z głównych zasobów rozwiniętych społeczeństw. Uważamy, że silna rodzina powinna cieszyć się prestiżem nie tylko w relacjach międzyludzkich. Ze względu na swoje znaczenie dla ładu społecznego instytucja rodziny powinna odczuwać należny szacunek ze strony władz publicznych. Jej pomyślność powinna stanowić punkt odniesienia dla projektów regulujących życie społeczne. Troska i szacunek dla rodziny powinny przyjmować konkretne wyrazy. Podstawowym przejawem szacunku dla rodziny powinno być zaufanie, że mogąc konsumować owoce swojej pracy będzie czynić to roztropnie i odpowiedzialnie troszcząc się zarówno o potrzeby swoje jak i wspólnoty, w której żyje.
W
www.dzienzycia.pl
27 marca 2012, 08:47
Narodowy Dzień Życia został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.