Rok 2011 w Kościele katolickim na Białorusi

KAI / slo

Śmierć wielkiego świadka wiary i "żywego męczennika za wiarę" kard. Kazimierza Świątka, beatyfikacja Jana Pawła II i szereg wizyt kardynałów z Watykanu - to główne wydarzenia w Kościele katolickim na Białorusi w mijającym roku. Mówili o tym na spotkaniu z miejscowymi dziennikarzami 15 grudnia w kurii metropolitalnej w Mińsku metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz i jego biskup pomocniczy Antoni Dziemianko.

Na początku swej wypowiedzi arcybiskup przypomniał postać kard. Kazimierza Świątka - zmarłego w lipcu br. "świadka i żywego męczennika za wiarę, człowieka, który odrodził struktury Kościoła katolickiego na Białorusi". Na prośbę gospodarza spotkania zebrani uczcili pamięć zmarłego chwilą ciszy i modlitwą za zmarłych.

Abp Kondrusiewicz wspomniał następnie, że w dobiegającym końca roku odbyła się też beatyfikacja Jana Pawła II - "bardzo kochanego na Białorusi, któremu Kościół katolicki w naszym kraju zawdzięcza odrodzenie i ustanowienie normalnych struktur kościelnych".

Był to również Rok Miłosierdzia Bożego i temu zagadnieniu poświęcone były wszystkie listy pasterskie i nauczanie Kościoła, podkreślające, iż miłosierdzie Boże jest jedyną nadzieją współczesnego świata. Tego miłosierdzia potrzebuje także Białoruś, szczególnie w jej obecnej sytuacji duchowej, społeczno-politycznej i gospodarczej - podkreślił metropolita mińsko-mohylewski. Przypomniał, że wszystkie dekanaty stołecznej archidiecezji nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego i dodał, że stwierdzono już jeden przypadek cudownego uzdrowienia modlącego się przed nim człowieka chorego na raka. Kościół na Białorusi wziął też aktywny udział w II Światowym Kongresie Miłosierdzia, który na początku października odbył się w Krakowie.

W kończącym się roku minęła 20. rocznica ustanowienia metropolii mińsko-mohylewskiej. Uczczono ją uroczystą Mszą św., której przewodniczył wysłannik Stolicy Apostolskiej kard. Robert Sarr, stojący na czele Papieskiej Rady "Cor Unum".

Prawie 30 tys. wiernych zgromadziły uroczystości w narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu, które przebiegały pod hasłem "Maryja - Świątynią Ducha Świętego". Był to drugi rok trzyletniego programu przygotowań do, przypadającej w 2013 r. 400. rocznicy przybycia cudownego obrazu do tego miejsca. W przyszłym roku przyświecać im będzie hasło "Maryja - Matka Zbawiciela".

Niezwykle ważnym wydarzeniem była październikowa narodowa pielgrzymka katolików białoruskich do Ziemi Świętej z udziałem ok. 300 wiernych. Podczas niej biskupi poświęcili tablicę z tekstem Modlitwy Pańskiej w języku białoruskim, tym samym liczba takich tablic z modlitwą Ojcze nasz w różnych językach wzrosła do 163.

W 2011 Kościół na Białorusi wydał w języku narodowym kilka ważnych pozycji: "Agendę Liturgiczną" - podręczną księgę każdego kapłana i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła Katolickiego. Po jednym egzemplarzu tej książki otrzymał każdy dziennikarz obecny na konferencji prasowej.

Za bardzo ważne wydarzenie mijającego roku abp Kondrusiewicz uznał wizytę na Białorusi abp. Claudio M. Cellego - przewodniczącego Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu i jego wykłady dla mediów świeckich i religijnych. Metropolita mińsko-mohylewski podziękował przy tym dziennikarzom za przedstawianie wydarzeń w Kościele katolickim, szczególnie zaś radiu i telewizji białoruskiej za to, że od początku Adwentu z okazji ważnych świąt kościelnych nadaje na ekranie programy "Słowo pasterza" i "Rozmowy z księdzem".

Mówca wspomniał także o dalszym rozwoju stosunków międzychrześcijańskich w tym kraju, czego przykładem było wspólne nabożeństwo w 25. rocznicę katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Niedawno zaś odbyła się w Mińsku konferencja międzynarodowa nt. dialogu katolicko-prawosławnego, która pokazała wysoki stopień jego rozwoju i dynamiki. Wziął w niej udział m.in. przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, który bardzo wysoko ocenił klimat ekumeniczny na Białorusi - podkreślił arcybiskup. Dodał, że o randze tej wizyty świadczy też fakt, że gościa z Watykanu przyjął prezydent Alaksandr Łukaszenka.

W kończącym się roku rozpoczął posługę dyplomatyczną na Białorusi nowy nuncjusz apostolski w tym kraju - abp Claudio Gugerotti. Zdaniem pasterza Kościoła białoruskiego, jest to bardzo otwarty człowiek i doświadczony dyplomata, dobrze znający język rosyjski i "być może wkrótce będzie mógł sprawować nabożeństwa po białorusku".

Dziennikarze zadali metropolicie szereg pytań, m.in. o możliwość utworzenia w kraju rozgłośni katolickiej. Według abp. Kondrusiewicza, obecnie "istnieją pewne przeszkody techniczne w tym zakresie, można się jednak spodziewać, że z czasem radio takie się pojawi".

Na zakończenie spotkania z mediami arcybiskup i bp Dziemianko złożyli swym gościom najlepsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i nowego roku oraz błogosławieństwa Bożego, szczęścia i osiągnięć zawodowych. Wszyscy uczestnicy konferencji przełamali się też ze sobą opłatkiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok 2011 w Kościele katolickim na Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.