Caritas: kolonia 750 dzieci, w tym ze Wschodu

Caritas: kolonia 750 dzieci, w tym ze Wschodu
PAP / wm

Dzieci i młodzież z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski spędzają wakacje w Ośrodku Caritas Diecezji Płockiej w Popowie (Mazowieckie) nad Bugiem. Przez dwa miesiące będzie tu odpoczywać w sumie 750 kolonistów.

Jak powiedziała PAP w piątek rzeczniczka prasowa Caritas Polska Olga Kołtuniak, 500 kolonistów pochodzi zza wschodniej granicy, a 250 z diecezji płockiej.

DEON.PL POLECAW Popowie w piątek pożegnano 48-osobowy turnus litewski z Wilna i Starych Trok. - Dzieci obiecywały sobie spotkanie za rok, a pytane, za czym najbardziej będą tęsknić, odpowiadały jednym głosem: za wspaniałą atmosferą! - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, który razem współpracownikami odwiedził kolonistów. Jak dodał, większość gości zza wschodniej granicy była w Polsce  - kraju ich dziadków - po raz pierwszy; najbardziej podobała im się Warszawa.

- Program pobytu był bogaty. Byliśmy na Starówce i w Łazienkach, odwiedziliśmy także Powązki, gdzie zapaliliśmy światełko na grobie patrona naszej szkoły w Starych Trokach im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, wieloletniego prezesa Wspólnoty Polskiej i wielce zasłużonego dla litewskiej Polonii - relacjonowała s. Ładysława, na co dzień katechetka w polskiej szkole w Starych Trokach.

Jak poinformowała rzeczniczka Caritas, o jeden dzień dłużej zostaną w Popowie koloniści z Drohobycza na Ukrainie. Jak mówili młodzi Drohobyczanie, podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce najbardziej lubili chodzić na basen i na dyskoteki. Zbierali też grzyby i pływali rowerami wodnymi po Bugu.

Z pobytu w Polsce zadowolona jest też pani Żenia, opiekunka grupy białoruskiej, która przywiozła do Popowa 45 dzieci z Grodna; obiecuje, że za rok będzie ich co najmniej tyle samo.

Ośrodek w Popowie prowadzi ks. Łukasz Nowak, który stara się jak najlepiej zorganizować wypoczynek kolonistom. W programie każdego turnusu są wycieczki do Warszawy, Płocka i Twierdzy Modlin. Na miejscu w ośrodku do dyspozycji są dwa baseny, świetlica multimedialna i 11 hektarów lasu. Koloniści mają okazję dobrze wypocząć, zwiedzić kraj swoich przodków i zaprezentować swoje talenty podczas zajęć sportowych, plastycznych czy muzycznych.

- Wakacje z Caritas w Polsce to również okazja do nawiązania nowych przyjaźni oraz rozwijania zainteresowań polską kulturą. Dzieci wypoczywają w górach, nad morzem i w innych atrakcyjnych regionach, w ośrodkach w całym kraju, pod opieką profesjonalnych wychowawców. Wycieczki, zajęcia sportowe są prowadzone przez wyszkoloną kadrę profesjonalnych instruktorów i zawodników. Podczas kolonii dzieci mają również szansę rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, np. dowiadują się, jak radzić sobie z codziennymi problemami oraz uczestniczą w zajęciach grupowych - podkreśla ks. Subocz.

Przypomniał też, że środki na letni wypoczynek pochodzą z dotacji Senatu RP, mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Caritas Polska wspólnie z Biurem Polonijnym Senatu RP już po raz szósty organizuje wakacje w Polsce dla ponad 2,5 tysiąca dzieci polonijnych pochodzących z Białorusi i Ukrainy. Na zaproszenie Caritas diecezjalnych wakacje w naszym kraju spędzi w sumie ponad 5 tysięcy dzieci z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Łotwy i Rumunii. Uczestnikami wakacji z Caritas w Polsce są dzieci i młodzież z rodzin polonijnych w wieku od 7 do 17 lat, których sytuacja materialna jest często bardzo trudna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas: kolonia 750 dzieci, w tym ze Wschodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.