Rosja: przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego krytykuje Koreę Północną za brak wolności religijnej

Rosja: przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego krytykuje Koreę Północną za brak wolności religijnej
(fot. shutterstock)
KAI / mp

Korea Północna zajmuje "przodujące" miejsce na świecie pod względem rozmiarów prześladowań chrześcijan i wyznawców wszelkich innych religii - oświadczył kierownik zespołu ds. kontaktów międzyreligijnych w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego ks. Dimitrij Safonow.

Na konferencji prasowej w Moskwie 24 sierpnia przedstawił on również sytuację chrześcijan w Syrii, zwłaszcza w Aleppo, podkreślając, że starają się im pomóc obecnie przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i Kościoła katolickiego.
Według OWCS w 2012 w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (KRLD) ok. 70 tys. wyznawców Chrystusa odbywało kary w 30 obozach pracy, a wśród 24 mln mieszkańców tego kraju mieszkało ok. 400 tys. chrześcijan, w większości protestantów różnych odłamów.
"Zgodnie z wszelkimi danymi statystycznymi, jakimi dysponują czołowe międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka, jak Open Doors czy Christian Solidarity Worldwide, Koreę Północną stawia się na pierwszym miejscu pod względem intensywności prześladowań religijnych" - stwierdził ks. Safonow.
Zwrócił przy tym uwagę, że nawet te organizacje podkreślają, iż mają bardzo mało wiadomości na ten temat. "W praktyce nie wiemy, co tam się dzieje" - przyznał duchowny.
Jednocześnie podkreślił, że w odróżnieniu od innych krajów, w których również brak wolności religijnej, w KRLD tępi się "wszelką odmienność poglądów".
"Są to prześladowania nie tylko chrześcijan jako takich, ale jakichkolwiek przekonań, nie mieszczących się w ustroju społeczeństwa totalitarnego, które niszczy każde odmienne zdanie" - powiedział mówca. Zaznaczył, że rozmiary prześladowań chrześcijan w tym kraju "są oczywiście bardzo poważne".
Wspomniana organizacja Open Doors (Otwarte Drzwi) na podstawie własnego monitoringu sytuacji na całym świecie do krajów najniebezpieczniejszych dla chrześcijan zaliczyła w 2016 Somalię, KRLD, Nigerię, Iran, Syrię, Afganistan, Pakistan i Sudan.
Stwierdziła ponadto, że wzrost przemocy i nietolerancji wobec wyznawców Chrystusa w ub.r. dał się zauważyć w Indiach. Przypomniała także, że przed rozpoczęciem wojny domowej w Syrii w 2011 w Aleppo mieszkało ponad 400 tys. chrześcijan, obecnie zaś pozostało ich tam niespełna 60 tysięcy.
Zdaniem przedstawiciela OWCS nasilenie prześladowań chrześcijan w Syrii i Iraku przez tzw. Państwo Islamskie "nieco się zmniejszyło w porównaniu z poprzednim rokiem". Wynika to jednak wyłącznie z faktu, że większość tamtejszych wiernych albo uciekła, albo zginęła z rąk islamistów".
Kapłan zaznaczył, że obecnie przedstawiciele RKP i Kościoła katolickiego opracowują wspólne plany i projekty dotyczące sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie i innych zapalnych punktach na całym świecie.
Wypowiedź ks. Safonowa jest pierwszym tak ostrym i potępiającym stanowiskiem, zajętym przez Patriarchat Moskiewski wobec reżymu północnokoreańskiego. Dotychczas RKP najczęściej milczał w tej sprawie a jeśli już wypowiadał się na ten temat, to raczej w duchu przychylnym dla tamtejszych władz.
Na przykład w komentarzu do nagłej śmierci poprzedniego dyktatora tego kraju Kim Dzong Ila 17 grudnia 2011 przedstawiciel OWCS ks. Igor Bałaszow oświadczył, że "szanował on prawosławie" i przypomniał, że w sierpniu 2008 oddano do użytku w Pjongjangu pierwszą cerkiew promoskiewską. Jej otwarcie miało świadczyć o swobodach obywatelskich i o wolności religijnej w tym kraju.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego krytykuje Koreę Północną za brak wolności religijnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.