Rośnie liczba ofiar współczesnego niewolnictwa
Papież Franciszek w swoim tweetcie na Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa, pisze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.
W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.
We współczesnym świecie niewolnictwo przybiera wiele form, m.in.: przymusowej pracy, wymuszonego małżeństwa czy handlu ludźmi. Ponad połowa przypadków pierwszej z tych kategorii ma miejsce w krajach o wysokim lub średniowysokim dochodzie narodowym. Globalnie takie zjawisko dotyka aż 28 mln ludzi. Agenda ONZ dodaje, że niewolnicza praca zwykle stanowi pułapkę na wiele lat.
Wymuszone małżeństwo naznacza z kolei na całe życie. Liczbę takich związków szacuje się na 22 mln. Większość ofiar tej praktyki to dziewczynki, spośród których 75 proc. nie ma nawet 15 lat w chwili zawarcia małżeństwa.
Ofiarą niewolnictwa padają również dzieci. Agenda ONZ informuje, że jedno na dziesięć dzieci na świecie pracuje – zdecydowana większość z nich jest wyzyskiwana. Ponad 1,5 mln dzieci wykorzystuje się seksualnie za pieniądze.
W ostatnich pięciu latach na skutek pandemii, wybuchu kolejnych wojen, a także klęsk naturalnych nastąpiło poważne pogorszenie tej sytuacji. Obecne zachwianie ekonomii z powodu inwazji rosyjskiej znacząco pogłębia kryzys związany ze współczesnym niewolnictwem.
Skomentuj artykuł