"Rozbite chrześcijaństwo to grzech i skandal"

Radio Watykańskie

Musimy przyznać ze smutkiem, że wciąż nie żyjemy w jedności. A to jest niezgodne z wolą Chrystusa i z Jego testamentem. Rozbicie chrześcijaństwa jest grzechem i skandalem. Niweczy ono dzieło ewangelizacji, do którego powołuje nas Duch Święty. Ten pesymistyczny bilans dokonań ruchu ekumenicznego przedstawił w Liverpoolu kard. Walter Kasper.

– Jak możemy głosić pojednanie i pokój, skoro sami jesteśmy podzieleni i nie potrafimy się pojednać? – pytał katolików i anglikanów przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W jego przekonaniu, na początku XXI stulecia zadanie zjednoczenia Kościoła jest tym bardziej pilne, że światu grożą dziś konflikty i napięcia o różnym podłożu, zarówno społecznym, jak i rasowym czy kulturowym.

Kard. Kasper przypomniał, że jedność Kościoła to ani uniformizm, ani dowolna mieszanina. Chodzi nam o jedność w miłości i prawdzie, a ta drogo kosztuje. „Nie ma ekumenizmu tanim kosztem – podkreślił szef watykańskiej dykasterii. – Ekumenizm ma swoją cenę i wymaga odważnego ryzyka”.

Kard. Walter Kasper uczestniczył 23 maja w ekumenicznych anglikańsko-katolickich nabożeństwach Zesłania Ducha Świętego. Tradycja wspólnych obchodów tej uroczystości sięga 1982 r., kiedy to Jan Paweł II odbył w Liverpoolu ekumeniczną procesję między katedrami obu wyznań. Od tej pory jest ona ponawiana co roku i towarzyszą jej dwie liturgie: najpierw anglikańska, a potem katolicka.

Dziś natomiast niemiecki purpurat odwiedził Hope University w Liverpoolu. Jako przewodniczący watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem przedstawił on historię relacji między Kościołem a wspólnotą żydowską.

Sądzę, że relacje żydowsko-chrześcijańskie są w Anglii bardzo ważne. Między innymi za sprawą głównego rabina Jonathana Sacksa, który jest dobrze znany również w Watykanie. Dziś bardzo ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak wielki postęp dokonał się w ostatnich latach. Dla mnie jako Niemca ten postęp ma naprawdę wielkie znaczenie, ale oczywiście ma on wymiar ogólnoświatowy. Udało się przezwyciężyć wiele uprzedzeń i problemów. Wiele ran zostało już zagojonych. Dziś te wzajemne relacje stoją pod znakiem owocnej współpracy. Mówimy już nie tyle o historii, co o przyszłości, o tym, co możemy zrobić razem dla przemiany naszych społeczeństw. Pamiętamy bowiem, że chrześcijanie i żydzi kierują się tymi samymi wartościami, dziesięciorgiem przykazań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rozbite chrześcijaństwo to grzech i skandal"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.