Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza, kapelana radomskiego Czerwca'76

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza, kapelana radomskiego Czerwca'76
(fot. Radio Plus Radom / youtube)
pap / pch

Świat potrzebuje dzisiaj świadków Chrystusa - powiedział biskup radomski Henryk Tomasik, nawiązując do postaci ks. Romana Kotlarza, kapelana radomskiego Czerwca '76, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w sobotę.

W sobotę w katedrze radomskiej odbyła się msza święta w intencji beatyfikacji ks. Romana Kotlarza. Po Eucharystii odbyła się pierwsza uroczysta sesja otwierająca proces beatyfikacyjny.

W homilii biskup Tomasik podkreślił, że świadkiem Chrystusa jest "ten, co odważnie o nim mówi, potrafi życiem potwierdzić swoją wiarę, jest apostołem, nie ogranicza się jedynie do praktykowania wiary w zaciszu własnego domu i odważnie wyznaje swoją wiarę w każdej sytuacji".

"Takich świadków potrzebuje dzisiaj świat. Są oni potrzebni w zakonach, seminariach, w parafiach, w parlamencie, w szkołach, na uczelniach, w zakładach pracy i rodzinach" - zaznaczył bp radomski.

Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W uroczystości wzięli też udział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, emerytowany metropolita z Częstochowy abp Stanisław Nowak, księża z diecezji radomskiej i sandomierskiej oraz rodzina ks. Kotlarza.

Po liturgii wyświetlono fragment filmu o ks. Kotlarzu pt. "Klecha" w reż. Jacka Gwizdały. Premiera obrazu odbędzie się w marcu 2019 r.

Po mszy św. rozpoczęła się pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego. "Ks. Roman Kotlarz w swoim kapłańskim życiu gorliwie szukał woli Bożej i realizował ją, gorliwie służąc ludziom i wypełniając wskazanie Chrystusa o błogosławionych, którzy łakną i pragną sprawiedliwości" - powiedział o radomskim kapłanie bp Tomasik. Dodał, że od wielu lat do radomskich biskupów kierowane były prośby od osób duchownych i od wiernych o "rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego tego gorliwego i niezłomnego kapłana, który zmarł w opinii świętości i męczeństwa".

Bp Tomasik powiedział, że zgodnie z kierunkiem wskazanym przez Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych, celem procesu będzie udowodnienie męczeństwa, które poniósł ks. Kotlarz.

Drugą sesję procesu beatyfikacyjnego zaplanowano na 14 grudnia. Będzie ona tajna. Zgodnie z prawem kanonicznym przewidziana jest jeszcze jedna publiczna sesja - zamykająca dochodzenie na szczeblu diecezjalnym.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. prałat Edward Poniewierski zaapelował do wiernych o udostępnianie wszelkich pamiątek po ks. Kotlarzu, a także dzielenie się wspomnieniami związanymi z kapłanem.

Ks. Roman Kotlarz urodził się 17 października 1928 r. w Koniemłotach w diecezji sandomierskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1954 r. z rąk biskupa sandomierskiego Jana Kantego Lorka. Jako wikariusz posługiwał w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Słupia Nowa. Jedynym jego probostwem była parafia Pelagów, gdzie posługiwał w latach 1961-1976. Było to ostatnie miejsce jego pracy kapłańskiej.

W dniu robotniczego protestu w czerwcu 1976 r. w Radomiu kapłan błogosławił ze schodów kościoła Świętej Trójcy radomian, którzy opuścili zakłady pracy, sprzeciwiając się w ten sposób podwyżce cen żywności ogłoszonej przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza.

Po powrocie do Pelagowa, będąc pod wrażeniem manifestacji, a także pogłosek o represjach stosowanych przez władze, ksiądz wygłosił kilka kazań upominających się o robotników. Z tego powodu stał się ofiarą brutalnych represji. W lipcu 1976 r. został kilkakrotnie pobity na plebanii przez "nieznanych sprawców". Podczas odprawiania mszy w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) schorowany kapłan zasłabł i stracił przytomność. Trzy dni później zmarł w szpitalu.

20 sierpnia 1976 r. robotnicy radomscy nieśli trumnę z ciałem ks. Kotlarza usłaną kwiatami drogą ze szpitala w Radomiu do Pelagowa - parafii kapłana. Po polowej mszy żałobnej, która stała się patriotyczną manifestacją, przewieziono ciało do Koniemłotów i pochowano w grobie rodzinnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza, kapelana radomskiego Czerwca'76
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.