Rozumieć media - mądrość w mediach?

KAI / slo

O mądrości w mediach rozmawiają dziennikarze i medioznawcy podczas VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej Etyki Mediów "Rozumieć media - mądrość w mediach?", która 16 maja rozpoczęła się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Uczestnicy dwudniowego spotkania podkreślają jak ważne jest rozumne korzystanie z mediów ze świadomością wszystkich ich wad i zalet. Prelegenci omawiają także szanse i zagrożenia dla człowieka związane z nowymi mediami.

Podczas swojego wystąpienia pt. "Smartfon - krynica głupoty czy strumień mądrości?", prof. Tomasz Goban-Klas z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślał m.in., że coraz intensywniejsze korzystanie z ipadów czy smartfonów obniża zdolność do krytycznego myślenia. Przestrzegał także przed tym, że nie jest to odpowiedni prezent komunijny dla dzieci. - Jest to w obecnych czasach bardzo popularny prezent, a dział dziecięcy w tych urządzeniach jest bardzo rozbudowany. Jednak tablet i smartfon nie rozwinie u dzieci umiejętności samodzielnego myślenia - mówił profesor.

Z kolei ks. prof. Andrzej Baczyński wygłosił wykład pt. "Media - kultura, która karmi się chwilą...". Jego zdaniem nasza kultura zdominowana jest natychmiastowością w wyniku czego rezygnuje się z wysiłku na rzecz chwilowego sukcesu. Dodał także, że we współczesnym świecie coraz trudniej uwolnić się od mediów. - Potocznie mówimy, że media to czwarta władza. Choć formalnie nie mają władzy to jednak formułują sądy i oskarżenia - mówił ks. Baczyński. I dodał, że człowiek uzależnia się od mediów i czuje się zniewolony. - Bez rodziny, religii, człowiek zdaje się na technikę i akceptuje jej autorytet, a przy tym dostrzega informacji o zagrożeniach - podkreślił prodziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII.

Prelegent zwrócił uwagę, za papieżem Janem Pawłem II na to jak ważne jest rozumne korzystanie z mediów ze świadomością ich wad i zalet.

Mówca zaznaczył także, że internet ma swoje zalety, jest miejscem kształtowania myśli, ale korzystanie z niego rodzi także pułapki. - Kultura, którą tworzy cyberprzestrzeń nie jest stała, a internet dostarcza wiedzy, ale nie uczy wartości - podkreślił ks. prof. Baczyński. Cytując słowa papieża Franciszka, zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie dominuje natychmiastowość, a człowiek z trudem odnajduje się w normalnym, codziennym życiu, kiedy napotyka na różne trudności.

Zdaniem ks. prof. Baczyńskiego tym co należy robić, aby media wspierały ludzki rozwój to rozumnie z nich korzystać oraz sprawiać, aby Ewangelia miała szansę przemieniać media.

Natomiast prof. Jerzy Jastrzębski z Uniwersytetu Wrocławskiego mówiąc o "Mądrości i głupocie mediów alternatywnych", zaznaczył, że internet ułatwia szukanie bieżących i powierzchownych informacji, ale nie pozwala na rozwój intelektualny człowieka.

Podczas konferencji ks. prof. Wojciech Misztal z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mówił o roli duchowego potencjału mediów, o którym w swoich orędziach na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu pisał papież Benedykt XVI.

Zdaniem prelegenta papież wielokrotnie wskazuje na duchowy potencjał mediów, przez które działa Bóg oraz na to, że media mają duży wpływ na postępowanie człowieka. - Papież Benedykt XVI podchodzi do mediów całościowo i postrzega je jako ważnego sprzymierzeńca w budowaniu wspólnoty, także duchowej - mówił ks. prof. Misztal. Zwrócił także uwagę na to, że papież w ciekawy sposób spogląda na media, jako służące rozpowszechnianiu wiedzy, dialogu międzynarodowego, pokoju, a także zapewniają dostęp do swobodnego wyrażania myśli i rozpowszechniają prawdę o człowieku. - Media są sprzymierzeńcem życia duchowego i dają szansę, aby bardziej kochać, realizować i włączać się w to co Bóg chce dla dobra ludzi - mówił prelegent. - Według papieża Benedykta nie da się ewangelizować bez współczesnych mediów - dodał.

Organizatorami konferencji są: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II W Krakowie i sekcja "Aksjologia Komunikowania" Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Międzynarodową Konferencję Etyki Mediów w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II zainicjował ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII. Pierwsza konferencja odbyła się w 2007 r. Celem krakowskich spotkań jest integracja środowisk akademickich medioznawców, praktyków komunikowania oraz dziennikarzy z Polski i zagranicy, systematyczne i pogłębione badania kondycji etycznej współczesnych mediów, a także konfrontacja teorii z praktyką dziennikarską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozumieć media - mądrość w mediach?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.