Rusza XVI edycja "Szlachetnej Paczki"

Rusza XVI edycja "Szlachetnej Paczki"
(fot. PAP / Stanisław Rozpędzik)
PAP / ml

"Koniec ery dorobkiewiczów" - brzmi tegoroczne hasło akcji "Szlachetna Paczka". "Należy tak pomagać, by ten ktoś obdarowany sam sobie radził w życiu" - wyjaśnił pomysłodawca Szlachetnej Paczki ks. Jacek Stryczek.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP ks. Stryczek, to hasło oznacza wejście akcji w nowy etap. "Nie może być tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących" - powiedział i wyjaśnił, że Szlachetna Paczka będzie się starała uczyć ludzi przedsiębiorczości, zarabiania.
"Paczka nie tylko łączy biednych i bogatych. Chcemy uczyć ludzi, by sami sobie radzili w życiu" - powiedział pomysłodawca projektu.
Pomoc "Szlachetnej Paczki" dla rodziny nie zakończy się na wręczeniu prezentu. Wolontariusze od lutego będą odwiedzać poszczególne rodziny i rozmawiać z nimi. Postarają się przekonać obdarowanych, że zła sytuacja materialna, w jakiej znalazła się rodzina, jest stanem przejściowym i można go zmienić. Wolontariusze spróbują nauczyć rodzinę, jak definiować cele na przyszłość, jak myśleć pozytywnie - zapowiedział ks. Stryczek.
"To jest dopiero początek nowej odsłony Szlachetnej Paczki. Ten projekt będzie się rozwijał przez najbliższe lata" - powiedział inicjator akcji.
Ks. Stryczek przywołał też historie rodzin, które już "podniosły się" dzięki "Szlachetnej Paczce" i dziś same są darczyńcami. "Pewna para, w bardzo złej sytuacji materialnej, otrzymała od nas dar kilka lat temu. Niedawno spotkałem tych ludzi na pewnym spotkaniu biznesowym i okazało się, że reaktywowali swoją firmę, wyszli na prostą, a teraz sami pomagają innym" - opowiadał ks. Stryczek, zwracając uwagę, że "Paczka" (jej wartość niematerialna) jest dla wielu osób, którym wydaje się, że nikt o nich nie pamięta, impulsem do zmiany myślenia, pomaga uwierzyć w siebie, w swoją wartość.
Tegoroczną edycję "Szlachetnej Paczki" we wszystkich miastach wojewódzkich rozpoczną marsze wolontariuszy, które w większości miejsc, m.in. w Krakowie, wyruszą o godz. 12.00, w Warszawie o 10.30, w Toruniu o 11.00.
Sobotnia inauguracja oznacza, że zainteresowani przygotowaniem świątecznych prezentów będą już mogli na stronie internetowej szlachetnapaczka.pl zobaczyć spis potrzebujących rodzin i wybrać tę, której pomogą. Na udostępnionej liście znajdą się tysiące rodzin. "Wolontariusze odwiedzili już 20 tys. rodzin i mają jeszcze odwiedzić 10 tys." - powiedziała Joanna Sadzik, menadżer w organizującym akcję krakowskim Stowarzyszeniu Wiosna.
Finał tegorocznej "Szlachetnej Paczki" nastąpi w weekend 10 i 11 grudnia. Wtedy też świąteczne prezenty zostaną przetransportowane do rodzin.
Pierwszym darczyńcą "Paczki" w tym roku została reprezentacja Polski w piłce nożnej.
Rok temu dzięki "Szlachetnej Paczce" pomoc otrzymało prawie 21 tys. rodzin, łącznie ponad 84 tys. osób. W 2015 r. rekordowa okazała się zarówno łączna wartość udzielonej pomocy, która wyniosła 54 mln zł, jak i średnia wartość jednej paczki - 2,6 tys. zł.

Błogosławieństwo od Kardynała Stanisława Dziwisza:

DEON.PL POLECA
Kardynał Stanisław Dziwisz pobłogosławił wszystkim, którzy angażują się w Szlachetną Paczkę, i zaprosił Polaków do zaangażowania się w projekt- Papież Franciszek uwrażliwia nas na to, abyśmy pełnili dzieła miłosierdzia. Dlatego jestem pełen uznania dla ks. Jacka Stryczka i wszystkich, którzy biorą udział w Szlachetnej Paczce. To dzieło miłosierdzia, które łączy ludzi w czynieniu dobra - jest to nam potrzebne. Szlachetna Paczka to świetna Boża inicjatywa, bo przecież największe przykazanie to miłość Boga i bliźniego. Wejdźmy na drogę Szlachetnej Paczki, przyczyńmy się do tego, aby ta idea była realizowana bardzo szeroko, bo potrzebujących ciągle jest dużo. Wszystkim, którzy zaangażowali się w Szlachetną Paczkę, błogosławię i życzę, aby mieli wielką satysfakcję z czynienia dobra - podsumował Kardynał.

Wejdź na szlachetnapaczka.pl i wybierz sposób, w jaki chcesz pomagać z Paczką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rusza XVI edycja "Szlachetnej Paczki"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.