Ruszyła białostocka pielgrzymka na Jasną Górę

Ruszyła białostocka pielgrzymka na Jasną Górę
W drodze na Jasną Górę jest także pielgrzymka ze Szczecina (fot. PAP/Marcin Bielecki)
KAI / drr

Ponad 300 osób w czterech grupach wyruszyło z białostockiej archikatedry w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Pątnicy w ciągu 14 dni pokonają blisko 500 km. W tym roku w wędrówce towarzyszy im hasło: "Kto wierzy - ma nadzieję".

Wymarsz poprzedziła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego. Hierarcha zwracając się do pielgrzymów podkreślał, że jedynie z wiary wypływa autentyczna radość i nadzieja.

"Mieliśmy w ostatnich dniach przykład i zachętę do pielgrzymowania. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Papież Franciszek, ponad 800 biskupów, niezliczona ilość kapłanów i około 3 milionów młodych ludzi w jednym miejscu modlących się, radujących i wychwalających Boga dali nam niezwykłe świadectwo wiary" - przypomniał arcybiskup.

Błogosławiąc pielgrzymom na drogę życzył, aby "droga do Matki królującej na Jasnej Górze przyniosła obfite owoce w ich życiu".

Ks. Marcin Kuczyński, kierownik pielgrzymki mówi, że pomysłodawcą hasła tegorocznej pielgrzymki jest arcybiskup metropolita. "Nawiązuje ono przede wszystkim do Roku Wiary. Podczas pielgrzymki będziemy tę wiarę pogłębiać, by coraz bardziej stawać się ludźmi nadziei, której tak bardzo brakuje ludziom we współczesnym świecie. Będziemy to czynić w drodze w modlitwach, podczas Mszy świętych oraz konferencji przygotowanych w tym roku w formie lectio divina" - wyjaśnia.

Pielgrzymkę tworzą cztery grupy: błękitna (studencka), zielona (młodzieżowa), amarantowo - żółta (papieska) i fioletowa (o charakterze pokutnym). Jest także piąta, tzw. złota. "Należą do niej ci wszyscy, którzy z różnych względów nie mogą fizycznie uczestniczyć w pielgrzymce, ale łączą się z pielgrzymami w modlitwie. Zawierzają im swoje intencje, a pielgrzymi modlą się w tych intencjach w czasie drogi. Członkowie zaś grupy złotej zobowiązują się do modlitwy za pielgrzymów, podejmują rozmaite wyrzeczenia w ich intencji. Pielgrzymi i członkowie grupy złotej pozostają w nieustannej duchowej łączności" - tłumaczy ks. Kuczyński. W tym roku do grupy złotej zapisało się około 600 osób.

Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawuje 8 kapłanów. Pielgrzymuje również 7 kleryków i jedna siostra zakonna.

Po raz pierwszy, choć tylko na jeden dzień, na pielgrzymi szlak wyruszyli mali pątnicy wraz z rodzicami: siedmioletnie bliźniaki i starsza, dziewięcioletnia siostra. Ich rodzice mówią, że jako studenci często pielgrzymowali na Jasną Górę, a teraz chcą zaproponować tę formę modlitwy również swoim dzieciom. "Może w przyszłym roku wybierzemy się na dłużej" - dodają.

"Idę, by zawierzać Matce Bożej zarówno osobiste intencje jak i moich najbliższych. Jasne, że jest wiele innych możliwości spędzania wakacyjnego czasu, ale na tej pielgrzymce jest fantastyczna atmosfera, wspaniali ludzie, ale przede wszystkim możliwość spotkania Boga" - mówi Marta, która pielgrzymuje już od kilku lat.

Pielgrzymka zakończy się 12 sierpnia przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. W Częstochowie do pielgrzymów dołączy abp Edward Ozorowski, który wraz z nimi wejdzie do sanktuarium, a wieczorem przewodniczyć będzie Mszy św. i apelowi dla pielgrzymów. Na Jasną Górę dojadą również autokarami członkowie grupy złotej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszyła białostocka pielgrzymka na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.