Rząd USA fiansuje badania nad k. macierzystmi

KAI / drr

Amerykańska firma biomedyczna NeoStem z New Jersey otrzymała rządowy grant w wysokości 1,2 mln dolarów na badania nad dojrzałymi komórkami macierzystymi. Naukowcy z tej firmy prowadzą badania z poszanowaniem zasad etyki i są wspierani przez Stolicę Apostolską.

Badania dotyczyć mają w szczególności - podobnych do komórek macierzystych z ludzkiego zarodka - komórek VSEL (ang. very small embryonic-like) odkrytych w 2006 r. w szpiku kostnym myszy przez polskiego naukowca prof. Mariusza Ratajczka, dyrektora Programu Komórki Macierzystej w Centrum Rakowym na Uniwersytecie Louisville w Kentucky w USA. Zdaniem wielu naukowców, odkryte komórki mogą się zachowywać się jak typowe komórki macierzyste i przekształcać w różne rodzaje tkanek, stając się skuteczne w leczeniu licznych chorób i schorzeń.

Jednak właściwości tych komórek, a nawet samo ich istnienie zakwestionowali naukowcy w trzech innych niezależnych badaniach.

Przedstawiciele NeoStem zapowiadają, że będzie to pierwsze kliniczne badanie mające na celu znalezienie komórek VSEL w ludzkim organizmie. Powinno się ono rozpocząć jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego we współpracy z Uniwersytetem Michigan.

DEON.PL POLECA

Według NeoStem, odkrycie dojrzałych komórek macierzystych pozwoli na wyleczenie wielu schorzeń ludzkiego organizmu. Dzięki właściwościom komórek możliwa byłaby regeneracja chorych lub uszkodzonych ludzkich narządów. W procesie tym wykluczone byłoby użycie tych komórek, które pochodzą z ludzkich embrionów, a ich zastosowanie wiąże się z niszczeniem poczętego życia.

Grant dla NeoStem w wysokości 1 221 854 dolarów przyznały amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) opierając się na fachowej opinii licznych anonimowych i z założenia obiektywnych specjalistów z dziedziny biomedycyny. Badania, którym służyć ma uzyskana dotacja, powinny w założeniu doprowadzić do powstania eksperymentalnego leku, który byłby zdolny zregenerować tkanki uszkodzone przez paradontozę, chorobę dziąseł i przyzębia.

Na rozwój badań firma NeoStem otrzymała już wcześniej granty w wysokości 4,5 mln dolarów od Departamentu Obrony i NIH.

W listopadzie 2011 roku w Watykanie odbyła się konferencja o komórkach macierzystych i ich przyszłym wykorzystaniu w medycynie regeneracyjnej. Kongres zorganizowała Papieska Rady ds. Kultury i fundacja Stem for Life, związana z NeoStem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd USA fiansuje badania nad k. macierzystmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.