Sąd w USA: portret Jezusa powodem cierpienia

Sąd w USA: portret Jezusa powodem cierpienia
(fot. Wikimedia Commons / CC)
KAI / mm

Władze okręgu szkolnego Jackson City w stanie Ohio zgodziły się zdjąć z korytarza jednej z państwowych szkół średnich wizerunek Jezusa i zapłacić karę w wysokości 95 tys. dolarów. Powód? Narażenie uczniów na "stałe cierpienie, poważne i nieodwracalne szkody i urazy".

To skutek nacisku ze strony ateistów z Amerykańskiej Unii Praw Cywilnych (ACLU), którzy zagrozili procesem w związku z rzekomym naruszeniem przez władze szkolne zasad Konstytucji USA, gwarantującej zachowanie neutralności religijnej w przestrzeni publicznej.

Według adwokatów ACLU, obecność portretu Jezusa wśród innych wizerunków sławnych osób umieszczonych w "Korytarzu sławy" naraża uczniów oraz gości wchodzących do budynku liceum na "stałe cierpienie, poważne i nieodwracalne szkody i urazy". W obliczu groźby procesu władze szkolne zgodziły się na ugodę, w efekcie której wizerunek Jezusa na zawsze ma zniknąć ze ściany.

Portret Jezusa wisiał w liceum w Jackson od 1947 roku. Stanowił cześć ekspozycji prezentującej sławne postacie historyczne. W wyniku wniesienia pozwu wizerunek zdjęto w kwietniu br. Władze okręgu szkolnego zapłacić mają ACLU 95 tys. dolarów tytułem odszkodowania i zwrotu kosztów obsługi prawnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sąd w USA: portret Jezusa powodem cierpienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.