USA: papież zwraca się do ludzi jak brat

USA: papież zwraca się do ludzi jak brat
(fot. BostonCatholic / flickr.com / CC BY-ND)
Logo źródła: Radio Watykańskie Alicja Pożywio / Radio Watykańskie / kn

Wywiad z papieżem Franciszkiem został przyjęty z wielkim zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych. Rozmowa, opublikowana za "La Civiltà Cattolica" w jezuickim "America Magazine", jest szeroko komentowana zarówno przez media katolickie, jak i świeckie. Największą uwagę zwróciły kwestie aborcji, podejścia Papieża do spraw tzw. małżeństw homoseksualnych, jak również zadanie Kościoła w leczeniu ludzkich ran i rola kobiety w Kościele.

Zaledwie kilka godzin po tym, jak ukazał się wywiad z papieżem, przewodniczący episkopatu amerykańskiego kard. Tymothy Dolan wydał specjalne oświadczenie na jego temat. "Papież potwierdził, że jest człowiekiem, który głęboko wierzy w miłosierdzie Boże" - napisał metropolita Nowego Jorku.

Przyznał on również, że jako księdzu i biskupowi szczególnie bliskie jest mu przypomnienie Franciszka o tym, że rola duchownych polega przede wszystkim na służbie, towarzyszeniu ludziom i byciu pasterzami, a nie biurokratami. "Każdego dnia staje się coraz bardziej oczywiste, że ten papież, sam będąc dobrym pasterzem, jest dla nas łaską" - powiedział kard. Dolan.

Tymczasem największe dzienniki amerykańskie opatrzyły wywiad z papieżem takimi tytułami jak: "Geje i aborcja zbyt wielką obsesją Kościoła katolickiego", "Papież Franciszek bez filtra", "Kościół może rozsypać się jak domek z kart". Zupełnie w innym tonie swoje wrażenia z przeczytanego wywiadu wyraziła dyrektor biura prasowego episkopatu amerykańskiego s. Mary Ann Walsh. Jej zdaniem rozmowa z papieżem jest "nadzwyczajną chwilą dla dziennikarstwa", jak również "dziennikarską kopalnią złota".

Z kolei redaktor naczelny magazynu "America", ks. Matt Malone SI, widzi w wywiadzie nowy sposób papieskiego komunikowania się ze światem. "Nie ma w nim stylu monarszego, autorytarnego. Papież zwraca się do ludzi jak brat, jego «my» oznacza naprawdę «my», a nie «ja»" - podkreślił ks. Malone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: papież zwraca się do ludzi jak brat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.