Rzecznik wrocławskiej kurii: niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba"

Rzecznik wrocławskiej kurii: niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba"
(fot. Telewizja Echo24 / YouTube.com)
"Gazeta Wyborcza" / ml

"Jan Paweł II w encyklice Laborem exercens (O pracy ludzkiej) napisał, że pracownicy powinni mieć zapewnione prawo do strajku, bez sankcji karnych za uczestnictwo w nim" - podkreśla rzecznik wrocławskiej kurii, ks. Rafał Kowalski.

W rozmowie z wrocławską "Gazetą Wyborczą" ks. Rafał Kowalski mówił o strajku nauczycieli, który aktualnie odbywa się na terenie całego kraju.

Zapytany, czy kuria diecezjalna zamierza zabronić strajku katechetom (podobnie, jak miało to miejsce w Tarnowie) odpowiedział: "To ich decyzja, wydział katechetyczny naszej Kurii niczego nie zamierza narzucać. Niech każdy rozważy w swoim sumieniu, czy uważa taki rodzaj protestu za właściwy i służący dobru wspólnemu. Katecheci nie tylko uczą dzieci dokonywać wyborów moralnych, sami też muszą to robić".

Zdaniem ks. Kowalskiego strajk to uprawniony sposób działania pracowników i jest przewidziany w katolickiej nauce społecznej: "Jan Paweł II w encyklice Laborem exercens (O pracy ludzkiej) napisał, że pracownicy powinni mieć zapewnione prawo do strajku, bez sankcji karnych za uczestnictwo w nim".

Ksiądz zauważył także, że niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba", a sprawiedliwa zapłata to taka: "która wystarcza na założenie i godziwe utrzymanie rodziny oraz na zabezpieczenie jej przyszłości".

Jak powiedział ks. Kowalski, sprowadzanie pracy nauczyciela do 18 godzin tygodniowo i "przedstawianie ich jako leni, którzy pracują na pół etatu" jest niesprawiedliwe: "Praca przy tablicy nie jest jedyną, którą nauczyciel wykonuje. To tak, jakby powiedzieć, że cały wysiłek Adama Małysza albo Kamila Stocha sprowadza się do oddania dwóch skoków tygodniowo - i to tylko w sezonie zimowym".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Rzecznik wrocławskiej kurii: niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.