Rzecznik wrocławskiej kurii: niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba"
"Jan Paweł II w encyklice Laborem exercens (O pracy ludzkiej) napisał, że pracownicy powinni mieć zapewnione prawo do strajku, bez sankcji karnych za uczestnictwo w nim" - podkreśla rzecznik wrocławskiej kurii, ks. Rafał Kowalski.
W rozmowie z wrocławską "Gazetą Wyborczą" ks. Rafał Kowalski mówił o strajku nauczycieli, który aktualnie odbywa się na terenie całego kraju.
Zapytany, czy kuria diecezjalna zamierza zabronić strajku katechetom (podobnie, jak miało to miejsce w Tarnowie) odpowiedział: "To ich decyzja, wydział katechetyczny naszej Kurii niczego nie zamierza narzucać. Niech każdy rozważy w swoim sumieniu, czy uważa taki rodzaj protestu za właściwy i służący dobru wspólnemu. Katecheci nie tylko uczą dzieci dokonywać wyborów moralnych, sami też muszą to robić".
Zdaniem ks. Kowalskiego strajk to uprawniony sposób działania pracowników i jest przewidziany w katolickiej nauce społecznej: "Jan Paweł II w encyklice Laborem exercens (O pracy ludzkiej) napisał, że pracownicy powinni mieć zapewnione prawo do strajku, bez sankcji karnych za uczestnictwo w nim".
Ksiądz zauważył także, że niesprawiedliwe traktowanie pracownika jest jednym z grzechów "wołających o pomstę do nieba", a sprawiedliwa zapłata to taka: "która wystarcza na założenie i godziwe utrzymanie rodziny oraz na zabezpieczenie jej przyszłości".
Jak powiedział ks. Kowalski, sprowadzanie pracy nauczyciela do 18 godzin tygodniowo i "przedstawianie ich jako leni, którzy pracują na pół etatu" jest niesprawiedliwe: "Praca przy tablicy nie jest jedyną, którą nauczyciel wykonuje. To tak, jakby powiedzieć, że cały wysiłek Adama Małysza albo Kamila Stocha sprowadza się do oddania dwóch skoków tygodniowo - i to tylko w sezonie zimowym".
Skomentuj artykuł