Bp Muskus apeluje do młodzieży o odpowiedzialność w związku z zagrożeniem koronawirusem

(fot. diecezja.p)
KAI / kk

- Stosujcie się do zaleceń służb sanitarnych, ale nie ulegajcie panice. Bądźmy ludźmi pokoju w niespokojnym czasie - prosi młodych krakowski biskup pomocniczy. Apeluje do nich ponadto o pomoc starszym i mniej odpornym na zagrożenia związane z wirusem.

Bp Damian Muskus OFM przewodniczył w środę w Niepołomicach Mszy św. z ustanowieniem nowych lektorów. Zwrócił uwagę, że uroczystość odbywa się w niełatwym czasie, gdy rozlegają się apele o szczególną ostrożność i wyjątkową dbałość o higienę, szkoły zostaną zamknięte, a ludziom starszym i mniej odpornym zaleca się pozostanie w domach. - Jaka powinna być nasza chrześcijańska odpowiedź na to co się dzieje wokół nas? Powinna ona wypływać z miłości, której ważnymi elementami składowymi są: posłuszeństwo i odpowiedzialność - mówił hierarcha.

Biskup zaapelował, by w duchu posłuszeństwa stosować się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych, bo one służą bezpieczeństwu, a zarazem nie ulegać panice, „podsycanej niekiedy przez nieodpowiedzialnych ludzi”. - Bądźmy ludźmi pokoju w niespokojnym czasie – prosił.

- Niech ten czas będzie dla nas wszystkich wezwaniem do jeszcze głębszego zaufania Jezusowi. Wyrazem tego zaufania jest modlitwa i pragnienie nawrócenia – zachęcał duchowny.

Odwołał się do poczucia odpowiedzialności młodych ludzi i prosił, by zachowywali oni „daleko idącą ostrożność”. - Zrezygnujcie z niepotrzebnych spotkań czy wizyt. Złóżcie to wyrzeczenie w duchu wielkopostnym i przeznaczcie ten czas na bycie z bliskimi w domu – radził. - Niech to będzie wasz dar miłości wobec rodziców, dziadków, sąsiadów, bo nie tylko o wasze zdrowie tu chodzi, ale też o to, by uchronić przed zachorowaniem słabszych – przestrzegał. Zachęcał także do tego, by mieć „szeroko otwarte oczy na potrzeby samotnych i starszych”, którzy z powodu zagrożenia epidemią pozostają w swoich domach. - Wyrazem odpowiedzialnej miłości i służby może być zwykłe zainteresowanie ich samopoczuciem czy też zrobienie im zakupów – dodał.

Hierarcha poprosił też o modlitwę, post i jałmużnę w intencji chorych, ich bliskich, a także w intencji ludzi, którzy im posługują; za pracowników służby zdrowia i służby sanitarne. - Niech miłosierny Pan, który jest Źródłem Życia, obdarzy nas pokojem i uchroni od zła – zakończył.

W archidiecezji krakowskiej odwołano do tej pory m.in. zaplanowane na Niedzielę Palmową Forum Młodych, organizowane przez Grupy Apostolskie. Ruch Światło-Życie odwołał zajęcia Diecezjalnej Szkoły Animatora i Szkoły Animatora Oazy Dzieci Bożych.

Nie odbędzie się też spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Metropolita Lwowa miał być 18 marca gościem cyklu „Takim go pamiętamy”. Nie odbędzie się także misterium wielkopostne „Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie” – 22 i 29 marca.

Niektórzy proboszczowie, w porozumieniu z rodzicami, przekładają na późniejsze terminy sakrament bierzmowania.

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Godzinie Miłosierdzia po Koronce do Miłosierdzia Bożego śpiewana jest Suplikacja i ponawiany Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Modlitwa odmawiana jest w intencji wygaśnięcia epidemii, a także za zmarłych na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych oraz za lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

W sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiono Mszę św. i różaniec w intencji chorych, poszkodowanych w wyniku epidemii koronawirusa, w intencji służb medycznych i wszystkich, którzy troszczą się o bezpieczeństwo społeczeństwa. Tam również została odśpiewana Suplikacja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus apeluje do młodzieży o odpowiedzialność w związku z zagrożeniem koronawirusem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.