Bp Muskus apeluje do młodzieży o odpowiedzialność w związku z zagrożeniem koronawirusem

Bp Muskus apeluje do młodzieży o odpowiedzialność w związku z zagrożeniem koronawirusem
(fot. diecezja.p)
KAI / kk

- Stosujcie się do zaleceń służb sanitarnych, ale nie ulegajcie panice. Bądźmy ludźmi pokoju w niespokojnym czasie - prosi młodych krakowski biskup pomocniczy. Apeluje do nich ponadto o pomoc starszym i mniej odpornym na zagrożenia związane z wirusem.

Bp Damian Muskus OFM przewodniczył w środę w Niepołomicach Mszy św. z ustanowieniem nowych lektorów. Zwrócił uwagę, że uroczystość odbywa się w niełatwym czasie, gdy rozlegają się apele o szczególną ostrożność i wyjątkową dbałość o higienę, szkoły zostaną zamknięte, a ludziom starszym i mniej odpornym zaleca się pozostanie w domach. - Jaka powinna być nasza chrześcijańska odpowiedź na to co się dzieje wokół nas? Powinna ona wypływać z miłości, której ważnymi elementami składowymi są: posłuszeństwo i odpowiedzialność - mówił hierarcha.

Biskup zaapelował, by w duchu posłuszeństwa stosować się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych, bo one służą bezpieczeństwu, a zarazem nie ulegać panice, „podsycanej niekiedy przez nieodpowiedzialnych ludzi”. - Bądźmy ludźmi pokoju w niespokojnym czasie – prosił.

- Niech ten czas będzie dla nas wszystkich wezwaniem do jeszcze głębszego zaufania Jezusowi. Wyrazem tego zaufania jest modlitwa i pragnienie nawrócenia – zachęcał duchowny.

DEON.PL POLECA

Odwołał się do poczucia odpowiedzialności młodych ludzi i prosił, by zachowywali oni „daleko idącą ostrożność”. - Zrezygnujcie z niepotrzebnych spotkań czy wizyt. Złóżcie to wyrzeczenie w duchu wielkopostnym i przeznaczcie ten czas na bycie z bliskimi w domu – radził. - Niech to będzie wasz dar miłości wobec rodziców, dziadków, sąsiadów, bo nie tylko o wasze zdrowie tu chodzi, ale też o to, by uchronić przed zachorowaniem słabszych – przestrzegał. Zachęcał także do tego, by mieć „szeroko otwarte oczy na potrzeby samotnych i starszych”, którzy z powodu zagrożenia epidemią pozostają w swoich domach. - Wyrazem odpowiedzialnej miłości i służby może być zwykłe zainteresowanie ich samopoczuciem czy też zrobienie im zakupów – dodał.

Hierarcha poprosił też o modlitwę, post i jałmużnę w intencji chorych, ich bliskich, a także w intencji ludzi, którzy im posługują; za pracowników służby zdrowia i służby sanitarne. - Niech miłosierny Pan, który jest Źródłem Życia, obdarzy nas pokojem i uchroni od zła – zakończył.

W archidiecezji krakowskiej odwołano do tej pory m.in. zaplanowane na Niedzielę Palmową Forum Młodych, organizowane przez Grupy Apostolskie. Ruch Światło-Życie odwołał zajęcia Diecezjalnej Szkoły Animatora i Szkoły Animatora Oazy Dzieci Bożych.

Nie odbędzie się też spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Metropolita Lwowa miał być 18 marca gościem cyklu „Takim go pamiętamy”. Nie odbędzie się także misterium wielkopostne „Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie” – 22 i 29 marca.

Niektórzy proboszczowie, w porozumieniu z rodzicami, przekładają na późniejsze terminy sakrament bierzmowania.

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Godzinie Miłosierdzia po Koronce do Miłosierdzia Bożego śpiewana jest Suplikacja i ponawiany Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Modlitwa odmawiana jest w intencji wygaśnięcia epidemii, a także za zmarłych na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych oraz za lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

W sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiono Mszę św. i różaniec w intencji chorych, poszkodowanych w wyniku epidemii koronawirusa, w intencji służb medycznych i wszystkich, którzy troszczą się o bezpieczeństwo społeczeństwa. Tam również została odśpiewana Suplikacja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Tytuł „Boża Rodzicielka” jest podstawowym tytułem, którym wspólnota wierzących od zawsze czci Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkie inne tytuły przypisywane Maryi mają uzasadnienie w tym, że jest Matką Odkupiciela, stworzeniem ludzkim wybranym przez Boga do wypełnienia...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus apeluje do młodzieży o odpowiedzialność w związku z zagrożeniem koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.