Rzym: Kuba świadoma zalet wolności religijnej
Władze kubańskie zaczynają sobie zdawać sprawę, że wolność religijna umacnia koegzystencję i stwarza solidne podstawy pod budowę praw dla przyszłych pokoleń - tak wizytę Benedykta XVI na Kubie podsumował szef watykańskiej dyplomacji, abp Dominique Mamberti.
Zabierając w czwartek głos podczas zorganizowanej przez ambasadę Włoch przy Watykanie konferencji na temat wolności religijnej, sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami stwierdził, że zarówno w Meksyku, jak i na Kubie papież zetknął się z autentyczną pobożnością mieszkańców. Mówiąc o wolności religijnej abp Mamberti zwrócił uwagę na wzrost w świecie, a szczególnie w Europie, "niechęci mediów i sztuki wobec Kościoła katolickiego". Jego zdaniem toruje sobie drogę przekonanie, że religia odgrywa rolę destabilizującą, dlatego próbuje się ją wykluczyć z życia publicznego. Jako przykład podał próby ograniczenia prawa do klauzuli sumienia oraz dyskusję o obecności krzyża w szkole.
- Wolność religijna nie tylko jest jednym z praw, ale jest najważniejszym z nich, ponieważ jak mawiał Jan Paweł II, stanowi papierek lakmusowy, by ocenić respektowanie innych praw - stwierdził szef watykańskiej dyplomacji. Biorący udział w dyskusji minister spraw zagranicznych Włoch Giulio Terzi di Sant'Agata zgodził się, że wolność religijna jest warunkiem promocji wszystkich praw człowieka. Podkreślił, że współpraca na tym polu dyplomacji włoskiej i watykańskiej jest "stała i skuteczna".
Skomentuj artykuł