Rzym: Pierwszy Międzynarodowy Kongres Rektorów i Pracowników Sanktuariów. "Chodzi o zacieśnienie współpracy"

Rzym: Pierwszy Międzynarodowy Kongres Rektorów i Pracowników Sanktuariów. "Chodzi o zacieśnienie współpracy"
(fot. inu / shutterstock)
vaticannews.va / pch

W Rzymie rozpoczął się I Międzynarodowy Kongres Rektorów i Pracowników Sanktuariów. Spotkanie odbywa się pod hasłem: "Sanktuaria, jako otwarta brama nowej ewangelizacji". Uczestniczy w nim 600 osób reprezentujących sanktuaria działające w najdalszych zakątkach naszego globu.

"Chodzi o zacieśnienie współpracy i wypracowanie wspólnej strategii działania" - mówi abp Rino Fisichella, kierujący Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, której podlegają sanktuaria i która zarazem jest organizatorem spotkania. Wskazuje on, że są to szczególne miejsca nowej ewangelizacji, ponieważ pomagają nam odkrywać korzenie wiary i bogactwo naszej tradycji. "Sanktuaria są miejscem modlitwy, które przechowują wielkie dziedzictwo pobożności ludowej. Obecność sanktuariów przyczyniła się do kształtowania wiary całych pokoleń, wręcz kształtując tożsamość całych narodów" - zauważa abp Fisichella.

Międzynarodowy kongres odbywa się na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, w bazylice Matki Bożej Większej oraz Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego. "Ten kongres jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy uczestniczą w nim nie tylko przedstawiciele sanktuariów maryjnych, ale również chrystocentrycznych i związanych z osobami świętych" - mówi Radiu Watykańskiemu o. Piotr Polek. Polski paulin reprezentuje na kongresie sanktuarium jasnogórskie oraz sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie.

"Tematyka kongresu dotyczy tych zagadnień, które mają na celu bycie otwartą bramą dla wszystkich, którzy do sanktuarium przybywają. Prelegenci przede wszystkim koncentrują się na tym, aby ukazać sanktuarium jako miejsce spotkania osobowego z Jezusem Chrystusem, stąd naczelne zadanie każdego sanktuarium, prowadzenie do ołtarza i do konfesjonału. Jest to miejsce również spotkania dla wszystkich grup, którym Kościół towarzyszy: dzieci, młodzieży, ludzi chorych, cierpiących, ale też ludzi poszukujących - mówi papieskiej rozgłośni o. Piotr Polek. - Sanktuarium ma być otwarte dla wszystkich, nie tylko dla wierzących. W dzisiejszym świecie wielu ludzi jest zagubionych, szukających Boga. Dlatego trzeba być otwartym również dla nich, aby ukazać im piękno liturgii, piękno Ewangelii, Miłosierdzie Boże i prowadzić do prawdy, do Boga. Sanktuarium podczas tych obrad jest ukazane, również jako miejsce ekumeniczne. Miejsce, gdzie spotykają się również różne kultury, wyznania, po to, by oddawać cześć Bogu Stwórcy, ale też szukać wspólnie tych miejsc, które nas łączą".

DEON.PL POLECA

O. Polek zauważa, że na kongresie podkreśla się rolę pobożności ludowej, czy też charyzmatu danego sanktuarium. "Jest to bardzo ważne ponieważ Bóg wybiera miejsce i czas dla każdego sanktuarium. Są na tym spotkaniu przedstawiciele sanktuariów, które mają wielowiekową tradycję, ale i zupełnie nowych" - podkreśla paulin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzym: Pierwszy Międzynarodowy Kongres Rektorów i Pracowników Sanktuariów. "Chodzi o zacieśnienie współpracy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.