Premiera filmu o legendarnym kapelanie Szarych Szeregów

Premiera filmu o legendarnym kapelanie Szarych Szeregów
10 miesięcy temu
KAI / pp

W jednym z najstarszych włoskich kin Cinema Farnese, odbyła się premiera filmu fabularnego w reżyserii Roberta Glińskiego, opowiadającego o losach ks. Jana Ziei - kapelana Szarych Szeregów i współzałożyciela Komitetu Obroony Robotników. W premierowym pokazie wzięli udział m.in. twórcy filmu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz rzymskiej Polonii.

Zobacz zwiastun filmu "Zieja":

- Jestem pod wielkim wrażeniem tej premiery. To niezwykła biografia, bardzo trudna do opowiedzenia językiem filmowym. Bohaterem tego filmu jest "rówieśnik" dwudziestego stulecia, który był w samym środku najważniejszych wydarzeń tego strasznego dla Polski i Europy stulecia. I ten znakomity portret ukazuje paradoks: oto człowiek, który powtarza: "nie zabijaj nigdy, nikogo" jest ciągle w centrum bardzo krwawych wydarzeń - mówiła po premierze filmu min. Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Sprzeczność między wartościami, którym służy bohater, a tymi, o których decyduje bieg dziejów w tym okresie tworzy duchowe napięcie w tym filmie i mam nadzieje, że będzie to przedmiotem refleksji wszystkich widzów w kraju i zagranicą. Bo niewątpliwie prowadzi nas to do kluczowych dylematów XX i XXI wieku. Końcowe sceny przypominają nam o tym, że z tymi dylematami dalej musimy się konfrontować w XXI w.

O tym, jak ważna jest refleksja nad losami ks. Jana Ziei, mówił także w rozmowie z KAI ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański. - Ks. Zieja, będąc "nietypowym" kapłanem, zawsze angażował się w najtrudniejsze dla Polski i Kościoła sprawy. Kochał nade wszystko Boga, kochał swoją ojczyznę i kochał ubóstwo. To wszystko jest w tym filmie ukazane w niezwykle ciekawy sposób. Choć jako historyk mógłbym coś dopowiedzieć do pewnych wątków, to jednak nie chcę tego czynić, ponieważ przedstawiona opowieść jest moralitetem: mówi nam o pewnych wartościach, do których musimy się odnieść. Pyta nas o to, na ile poważnie traktujemy przykazania Boże, jak dalece są one obowiązujące w sytuacjach skrajnych i trudnych i jakie wyciągamy wnioski?

Gośćmi premierowego pokazu filmu pt. "Zieja" byli jego twórcy, m.in. reżyser Robert Gliński, odtwórca roli oficera SB Grosickiego Zbigniew Zamachowski, producent Włodzimierz Niderhaus oraz kompozytor muzyki do filmu Cezary Skubiszewski. W światowej premierze wzięli także udział m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, podsekretarz stanu w MKiDN min. Wanda Zwinogrodzka, kard. Zenon Grocholewski, abp Edward Nowak, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny a także liczni przedstawiciele włoskiej Polonii.

Film, w którego tytułowego bohatera wcielił się Andrzej Seweryn, został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską. Patronatem objęła go m.in. Ambasada Polska przy Stolicy Apostolskiej oraz Instytut Polski w Rzymie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler
30,03 zł
42,90 zł

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Skomentuj artykuł

Premiera filmu o legendarnym kapelanie Szarych Szeregów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Premiera filmu o legendarnym kapelanie Szarych Szeregów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.