Rzym: tysiąc kroków dla uczczenia tysiąca Żydów z getta

Rzym: tysiąc kroków dla uczczenia tysiąca Żydów z getta
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Tysiąc kroków dzieli Plac św. Piotra od budynku dawnego Kolegium Wojskowego przy Via Lungara nad Tybrem, skąd ponad tysiąc osób, schwytanych przez hitlerowców 16 października 1943 r. w rzymskim getcie, odjechało kilka dni później do obozów zagłady Auschwitz i Birkenau.

Przypomniał o tym ks. Filippo Morlacchi, kierujący biurem duszpasterstwa młodzieży szkolnej i nauczania religii w diecezji Rzymu, który tam właśnie wspominał 74. rocznicę tego wydarzenia wraz z przedstawicielami stołecznej gminy żydowskiej i młodzieżą.

Tysiąc kroków

"Tysiąc kroków, aby przypomnieć ponad tysiąc osób: dzieci, kobiet, mężczyzn, osób w podeszłym wieku - deportowanych i zamordowanych w barbarzyński sposób, bez odpowiedniej reakcji z naszej strony. Tysiąc kroków, które odważyliśmy się dziś przebyć, w nadziei, że zamienią przepaść, jaka dzieliła nas w przeszłości, w pomost, który nas połączy i uczyni na powrót braćmi", powiedział rzymski kapłan.

DEON.PL POLECA

Jest on jednym z pomysłodawców inicjatywy zatytułowanej "Wspominamy razem", która zakończyła się na dziedzińcu kolegium. Przybyli tam m.in. główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, ambasador Niemiec Susanne Wasum Rainer, dyrektor biura ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego episkopatu Włoch ks. Cristiano Bettega oraz prezes Związku Żydów Włoskich Noemi Di Segni, która podkreśliła, że nigdy dotąd łapanki z 16 października 1943 r. nie wspominano w tym miejscu.

Historie ludzkiej nędzy

Przypomniała, że mieszkańcy Rzymu zachowali się w sposób przynoszący im chwałę, ale także tacy, których zachowanie było mniej chwalebne, a chodzi o zwykłych obywateli, przedstawicieli instytucji i władz kościelnych. Podkreśliła, że "historie niezapomnianej odwagi przeciwstawiają się historiom ludzkiej nędzy, obojętności i donosów".

Prezes ZŻW przypomniała, że w przyszłym roku przypada 80. rocznica wprowadzenia w faszystowskich Włoszech ustaw rasowych, wykluczających obywateli pochodzenia żydowskiego z życia kraju, które "w 1938 r. stały się narzędziem pozwalającym na wszystko i uniemożliwiającym patrzenie w przyszłość".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzym: tysiąc kroków dla uczczenia tysiąca Żydów z getta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.