"Są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce"

Abp Stanisław Gądecki (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / mh

Tożsamość katolicyzmu w Polsce przeżywa kryzys - podkreślił dziś w Warszawie abp Stanisław Gądecki. Prezentując dziennikarzom przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski wyraził nadzieję, że wydarzenie to będzie okazją do pogłębienia wiary w naszym kraju.

"Fakt historyczny, jakim był chrzest Polski skłania do dyskusji na temat kondycji współczesnego chrześcijaństwa" - podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu na konferencji prasowej po zakończeniu zebrania plenarnego biskupów w Warszawie. Dodał, że po ponad tysiącu lat jego trwania w sercu Europy trzeba zauważyć, że są pewne symptomy kryzysu tożsamości katolicyzmu w Polsce".

Abp Gądecki ocenił, że zarówno wpływ totalitaryzmów XX wieku jak neoliberalizmu prowokującego dziś do "milczącej apostazji Boga" sprawia, że "wbrew historii i wbrew tożsamości, część społeczeństwa wykazuje wielką dezorientację poglądów i postaw, kontestacji autorytetów i niewłaściwe użycie daru wolności".

Metropolita poznański stwierdził też, że "świadomość własnej tożsamości dla wielu katolików w Polsce stała się problemem" jednak "nie umniejsza to w niczym ewangelicznej aktywności innych członków Kościoła, którzy z zapałem podtrzymują płomień wiary przyjęty przez naszych przodków".

DEON.PL POLECA

Celem obchodów jubileuszowych jest odszukanie przez Polaków najlepszej drogi w świetle wyzwań jakie niesie chrześcijańska przyszłość - tłumaczył abp Gądecki. Chodzi też o "odczytanie na nowo konsekwencji płynących z faktu chrztu przyjętego przez pierwszego władcę Polski przed 1050 laty".

Wiceprzewodniczący Episkopatu poinformował, że przez najbliższe cztery lata - począwszy od najbliższego Adwentu aż do roku 2017 celem duszpasterzy w najbliższych latach będzie pogłębianie u wiernych duchowości chrzcielnej i ukazywanie wiary chrześcijańskiej w powiązaniu z tożsamością narodową i co za tym idzie - budzenie patriotyzmu.

Równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski, jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu a także nad świadomością wydarzenia sprzed 1050 lat w dzisiejszym społeczeństwie.

Przygotowania będą odbywać się również na płaszczyźnie edukacyjno-katechetycznej. Będą one polegały nie tylko na przypomnieniu faktów historycznych, ale również na uświadomieniu uczniom na różnych poziomach kształcenia konsekwencji, wypływających z chrztu Polski.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski będą wiązać się także z licznymi wydarzeniami kulturalno-artystycznymi - spektaklami, koncertami, wystawami. W archidiecezji poznańskiej zostaną zrealizowane programy szkolne dla wszystkich poziomów szkół, zostaną przeprowadzone konferencje naukowe o chrystianizacji Europy (2014 r.), chrystianizacji młodej Europy (2015 r.), chrzcie Polski (2016) oraz diecezji poznańskiej (2017 r.) W ciągu tych lat ma powstać film dokumentalno-fabularny o początkach państwa polskiego i chrzcie Polski, rekonstrukcja chrztu na Ostrowie Tumskim, turniej rycerski i wiele innych.

Abp Stanisław Gądecki poinformował, że biskupi chcieliby, aby podczas swojej wizyty w 2016 r., papież Franciszek oprócz Krakowa odwiedził także, Warszawę, Częstochowę, Poznań i Gniezno.

Biskupi o pielgrzymce papieża Franciszka do Polski w 2016 roku
Życzeniem episkopatu jest, aby papież Franciszek, który przyjedzie do Polski w 2016 r., odwiedził Warszawę, Kraków, Częstochowę, Poznań i Gniezno, ale ostateczna decyzja będzie należała do Ojca Świętego - powiedział w środę wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowych obrad Episkopatu Polski abp Gądecki podkreślił, że pielgrzymka Ojca Świętego do Polski związana będzie z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Wydarzenia te będą nie tylko wielkim wspólnym świętem, ale też okazją do pogłębienia duchowości chrześcijańskiej ludzi wierzących w naszym kraju - mówił hierarcha.
Jak poinformował wiceprzewodniczący Episkopatu, plan duszpasterski, który Kościół zacznie realizować w Adwencie, zakłada duchowe przygotowanie do tych obchodów. "Celem duszpasterzy w najbliższych latach będzie pogłębianie u wiernych duchowości chrześcijańskiej i ukazywanie wiary w powiązaniu z tożsamością narodową i co za tym idzie - budzenie patriotyzmu" - powiedział abp Gądecki.
Dodał, że równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski - jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu, a także wiedzy społeczeństwa o tym wydarzeniu sprzed 1050 lat. Przygotowania będą odbywać się również na płaszczyźnie edukacyjno-katechetycznej. Będą one polegały nie tylko na przypomnieniu faktów historycznych, ale również na uświadomieniu uczniom konsekwencji wypływających z chrztu Polski.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że jednym z tematów obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski były przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II w pierwszą niedzielę po Wielkanocy 2014 roku, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. "Czekaliśmy nie za długo na kanonizację Jana Pawła II. Nie upłynęło wiele lat, a pragnienia ludu Bożego w dniu pogrzebu Ojca Świętego +natychmiast święty+, doczekaliśmy się" - powiedział.
Jak mówił kard. Dziwisz, "Jan Paweł II z Bożym Miłosierdziem był związany przez całe życie, a jako papież w sposób szczególny, beatyfikując i kanonizując siostrę Faustynę". "Ogłosił też pierwszą niedzielę po Wielkanocy - Niedzielą Miłosierdzia. Jak pamiętamy, ostatnia podróż Jana Pawła II do Polski była związana z Bożym Miłosierdziem i zawierzeniem całego świata i Polski Bożemu Miłosierdziu" - dodał.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce"
Komentarze (3)
G
gloszkrakowa
4 stycznia 2015, 18:18
"Równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski, jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu a także nad świadomością wydarzenia sprzed 1050 lat w dzisiejszym społeczeństwie." Mi ręce opadają. Czy KK żyje jeszcze przed wojną?  Do zbawienia nie jest mi potrzebna świadomość wydarzenia sprzed 1050 lat ani nie obchodzi mnie tak naprawdę rocznica tego wydarzenia - sam Chrzest, pięknie ale trzeba iść z duchem czasu. Kurio Biskupów Polskich, weźcie się nareszcie do roboty i zajmijcie współpracą ze swoimi parafianami, którzy chcą wspołpracować, chcą być angażowani - nie potrzeba nam już więcej "uroczystości", "obchodów", ani kościołów za 190 mln. Obudźcie się Biskupi i obudź się Kościele! Musimy wszyscy zacząć wreszcie patrzeć na siebie w prawdzie. I nauczyć się oszczędzać, bo Polak -katolik oszczędzać nie umie.
T
tutaj
1 marca 2014, 19:44
Papież chwali i zachwala Polski kościół na wizycie "ad limina" a biskupi nieustannie robią wyrzuty wiernym i cały czas ich cisnął. O co tu chodzi???
J
Javer
9 października 2013, 20:02
Niesamowite, że biskupi to zauważyli i to już po 20 latach odkąd mówią o tym prości ludzie.