Sąd, diecezja i zarzuty zwolnionej nauczycielki
Orzeczenie niekorzystne dla diecezji Fort Wayne-South Bend w stanie Indiana wydał sędzia federalny w sprawie, jaką wniosła była nauczycielka katolickiego liceum. Po tym, jak kobieta ujawniła, że zaszła w ciążę przy pomocy procedury in vitro, szkoła nie przedłużyła z nią umowy o pracę. Zapłodnienie in vitro jest niezgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego.
To kolejna tego typu sprawa w USA, traktowana jako swoisty barometr mający wskazać, na ile instytucje religijne mogą same decydować o swej polityce zatrudnienia.
Była nauczycielka angielskiego w St. Vincent de Paul High School, Emily Herx domagała się od ordynariusza diecezji, biskupa Kevina Rhoades’a, by zmienił decyzję szkoły, i by mogła wrócić do pracy. Hierarcha w odpowiedzi przypomniał, że według nauki Kościoła zapłodnienie in vitro "jest wrodzonym złem, którego żadne okoliczności nie mogą usprawiedliwić".
W efekcie nauczycielka skierowała pozew do sądu, skarżąc placówkę katolicką o naruszenie praw federalnych chroniących przed dyskryminacją na tle seksualnym oraz wobec kobiet w ciąży i niepełnosprawnych. Ponieważ Herx nie mogła zajść w ciążę w sposób naturalny, uważa, że przysługuje jej status osoby niepełnosprawnej.
Tymczasem diecezja przypomina, że Herx przychodząc do pracy, podpisała specjalną klauzulę moralności zobowiązującą ją do życia zgodnie z zasadami doktryny katolickiej. Kościół uznaje zapłodnienie in vitro za moralnie złe, ponieważ uważa, że metoda ta polega na dehumanizacji aktu począcia oraz prowadzi do śmierci embrionów nadliczbowych lub tych, które nie przeszły pomyślnie próby zagnieżdżenia w macicy.
Adwokaci kobiety zażądali, by diecezja dostarczyła dokumenty z 81 parafii, by sprawdzić jak deklaracje o życiu zgodnym z doktryną katolicką realizowane są w stosunku do innych pracowników w 41 szkołach. Mimo obiekcji diecezji, która podnosiła, że żądanie to jest trudne do spełnienia, sędzia przychylił się do tego wniosku i odrzucił zarzut adwokatów Kościoła, że jest to pogwałcenie praw chroniących instytucje religijne.
Skomentuj artykuł