Sanktuarium w Guadalupe będzie własnością państwa

(fot. Kiev.Victor / shutterstock.com)
KAI / ml

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk będzie własnością państwa. Ani tamtejsza archidiecezja, ani konferencja episkopatu Meksyku nie będą sprzeciwiać się jego nacjonalizacji - donosi meksykańska prasa.

Tym samym największe miejsce pielgrzymkowe świata, nie tylko katolickiego, zostanie znacjonalizowane.
Olbrzymi kompleks, zbudowany w latach 70. XX w., nigdy nie został wpisany do rejestru publicznego jako własność Kościoła katolickiego. W Meksyku obowiązywało wówczas antyklerykalne ustawodawstwo z początku XX w. W nowej ustawie o stowarzyszeniach religijnych i wyznaniach z 1992 r. zapisano, że wszystkie kościelne budynki wzniesione przed tą datą należą do państwa. Guadalupańskie sanktuarium nie będzie więc wyjątkiem od tej reguły.
Choć wkrótce zostanie znacjonalizowane, to jego użytkowanie do celów kultu religijnego nadal będzie w gestii archidiecezji Meksyk i konferencji episkopatu.
Sanktuarium na przedmieściach Miasta Meksyk gromadzi co roku około 20 mln pielgrzymów. Upamiętnia ono ukazanie się Matki Bożej Indianinowi św. Janowi Diego w 1531 r. Na jego płaszczu pojawił się wówczas jej portret, który przechowywany jest do dziś w sanktuarium i znany na całym świecie jako obraz Matki Bożej z Guadalupe.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sanktuarium w Guadalupe będzie własnością państwa
Komentarze (1)
S
Sławek
11 kwietnia 2016, 17:36
To niedobrze. Niestety praktycznie wszystkie budynki sakralne w Meksyku są własnością państwa. Teoretycznie to państwo winno łożyć na remonty, ale tak się nie dzieje, a wspólnoty chcąc remontować muszą uzyskać zgodę, na którą czeka się nawet latami, bez pewności, czy będzie pozytywna. Masoneria ma się tam wyjątkowo dobrze.