Senacka komisja za zmianą dot. ChAT

(fot. Artur Jemielita / Wikimedia Commons)
PAP / kn

Senacka komisja nauki, edukacji i sportu zdecydowała we wtorek, że zarekomenduje Senatowi przyjęcie nowelizacji, która umożliwi ministrowi administracji i cyfryzacji przekazywanie środków Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT).

Według nowelizacji, nad którą debatowała komisja, minister administracji i cyfryzacji - który w zakresie obowiązków ma politykę wyznaniową - będzie miał możliwość finansowego wspierania ChAT. "To danie możliwości korzystania ze stałego dofinansowania w ramach mocy i możliwości Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, co wcześniej w świetle prawa było niemożliwe" - skomentował podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński. Dodał, że to wyjście naprzeciw problemom, z którymi boryka się ta uczelnia.
Akademia otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotację, ale przyznawana jest ona według algorytmu, który nie uwzględnia specyfiki uczelni. Tymczasem ChAT jest jedyną publiczną uczelnią ekumeniczną. Oferuje np. bezpłatne studia w zakresie nauk teologicznych w specjalnościach: teologia ewangelicka, teologia prawosławna i teologia starokatolicka. ChAT jest też jedyną uczelnią publiczną w kraju, która nie ma własnego budynku i musi wynajmować pomieszczenia.
Trudną sytuację uczelni wyjaśniał jej rektor, ks. prof. Bogusław Milerski. "Działamy według kryteriów uczelni publicznej. Jednak na mocy innych ustaw - (dotyczących - PAP) polityki wyznaniowej państwa - zostaliśmy zobowiązani do specyficznego kształcenia, które wymaga dodatkowych nakładów" - argumentował w czasie posiedzenia komisji.
Senacka komisja zdecydowała się zarekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji z poprawką, która zakłada, że minister właściwy do spraw religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych może udzielić akademii "dotacji podmiotowej na działalność bieżącą". Tymczasem nowelizacja przyjęta w lutym przez Sejm zakładała, że MAC będzie mogło "współfinansować działalność statutową ChAT". Poprawkę zaproponowali senaccy prawnicy.
Akademia powstała w 1954 r. w wyniku decyzji władz Polski Ludowej o usunięciu z Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Teologii Ewangelickiej. Uczelnia miała na celu zapewnić kształcenie kadr Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i innych Kościołów protestanckich oraz Kościołów starokatolickich. Na uczelni kształci się teraz ok. 700 studentów.
Za przyjęciem nowelizacji z poprawką głosowało 6 senatorów, 2 wstrzymało się od głosu.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senacka komisja za zmianą dot. ChAT
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.